16 Eylül 1970 Eskişehirspor - Sevilla Maçı Maç Sonrası.


Mümin ve Fethi Eskişehirspor - Sevilla maçında.

ES ES FIRTINASI
Eskişehirspor'un bunaltan baskısı devam ediyor ! Forvetin 5 fırtına adamı Doğan, Burhan, Fethi, Vahap ve Ender, Sevilla kalesi önünde gol arıyorlar. Ve İspanyollar Ender'in bir atağını önlemeye çalışıyorlar. 

BÜYÜK TOKAT
İlk golü Sevilla atmıştı ve 1-0'lık avantajını korumaya çalışıyordu. Zaman zaman Eskişehirspor kalesi içinde tehlikeli oluyordu. Ama İspanyol takımına 3 tokadı atan Fethi takım arkadaşlarına yardımcı olarak akınları püskürttü ve ve gemisini kurtardı... 
ES... ES'LERİN BÜYÜK ZAFERİ
-BOĞAYA VURULAN DARBE-
Büyük maçtan önce Eskişehirsporlular temsili bir boğa güreşi sundular. Bir taraftarın sahada Sevilla'yı canlandıran sözde bir boğayla yaptığı gösteri dakikalarca alkışlandı. Ama maç sırasında esas matador 3 golün kahramanı Eskişehirspor'un kaptanı Fethi oldu.Eskişehirspor, Sevilla'yı elerken bütün Türkiye'nin kalbi Anadolu bozkırında attı. İlk defa bir Orta Anadolu şehri Avrupa futboluna adını yazdırıyordu.

Futbolda "Anadolu ihtilali" nihayet gerçekleşti. Evet, ilk defa Anadolu bozkırlarından fırtına gibi kopup gelen bir takım futbolunun gücü ve alnının teriyle Avrupa kupalarında 2. tura yükseliyor. Hemde İspanyolların Sevilla'sı gibi bir şöhreti eze eze yenerek.
Bu takım önce Türkiye'deki 3 büyükler hegemonyasına son veren ve yıllarca sabırla bekleyip nihayet geçen yıl Avrupa Fuar Şehirleri kupasına katılma hakkını elde eden Eskişehirspor'dur.
Üzerlerinde taşıdıkları kırmızı-siyah formayı daha yükseğe çıkarıp temsil ettikleri şehrin adını yalnız Türkiye'de değil Avrupa sahalarında da duyurmak için çırpınan 11 gencin yarattığı mucize, azgın bir boğa ile tecrübesiz matadorun mücadelesi şeklinde geçmiştir.
Eskişehirspor bir sürprizi, bir mucizeyi gerçekleştirdi. Belki boğa güreşinin ustası İspanyollar bile şaşırdılar buna. Ama tecrübesiz matador boğadan ilk boynuzu yemesine rağmen zafere ulaşmasını bildi.
Şu anda bütün Türkiye'de Eskişehirspor'un parlak zaferinden bahsediliyor. Öyle ki Fenerbahçe'nin Jena bozgunu unutuldu bile. Göztepe'nin 5-0'lık gol yağmuru da bir kenara atıldı. Çünkü orta Anadolu'dan kayan bir yıldız ilk defa Avrupa sahalarında parlayacaktı. İspanya futboluna sıfırı tükettiren, Sevilla'yı kupa dışına atan Eskişehirspor'un başarısı uzun süre hatırlanacak...
Şimdi bütün Türkiye'nin kalbi Sevilla zaferinde olduğu gibi onlar için çarpıyor. Daha ileri Eskişehirspor...1970 Hayat Dergisi.