ALMAN SAHNELERİNDE BİR TÜRK KIZI


ALMAN SAHNELERİNDE BİR TÜRK KIZI
23 yaşındaki Hülya Kumbaracılar, Almanya'ya yerleşmiş bir Türk kızı. Fakat bildiği tek Türkçe kelime "Merhaba".
(Semiramis Aydınlık, Berlin'den bildiriyor.)

BİRDE TÜRKÇE ÖĞRENEBİLSE
Alman tiyatro sahnelerinde isim yapan Türk tiyatro oyuncusu Hülya Kumbaracılar Viyana'da dünyaya gelmiş. Babası Türk, Annesi Alman. Hülya Türkçe bilmiyor fakat Türk olduğunu da asla unutmuyor.

Berlin'de yayınlanan gazetelerin tiyatro sayfalarında son günlerde "Frau Kumbaracilar" adındaki bir sanatçıdan sık sık bahsediliyor. Ünlü Schiller tiyatrosunda çalışan Frau Kumbaracilar üstün sanat gücü, fiziği ve diksiyonu anlatıla anlatıla bitirilemiyor. Bu sanatçı aslında Türk. Adı da Hülya, Babası Kemal Kumbaracılar yıllarca Almanya'da halı ticaretiyle uğraşmış ve geçenlerde ölmüş. Hülyanın annesi Alman. Genç sanatçı 2 yıl önce Münih'te faili meçhul bir cinayete kurban giden Necdet Kumbaracılar'ın da yeğeni. Tiyatroda kullandığı soyadı ve nüfus kağıdının milliyet hanesinde T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) rumuzu dikkati çekiyor. Ama bildiği tek kelime "Merhaba".
Hülya tamamen Türk terbiyesine uygun yetiştirildiği halde Türk öğrenmemiş. Ama yurdunu da ilk defa 2 yıl önce 15 günlüğüne tatilini geçirmek için geldiğinde görmüş. Vatanından, dilinden, kan kardeşlerinden bu kadar uzak kalmasına rağmen Hülya, Alman tiyatro aleminde Türk olarak ün yaptığını ve bu adı meslek hayatının sonuna kadar kullanacağını söylüyor.
Hülya'nın Almanlara benzeyen pek bir yanı yok. İri gözleri koyu kahverengi, omuzlarına dökülen saçları düz ve ortadan ayrık, teni esmer. Avrupa'da rastladığımız zaman düşünmeden "Türk" diye damgayı basıp yanına yaklaşabileceğimiz bir tip.
Gel gelelim Hülya yalnız sizin "Merhaba"nızı anlayacak ondan sonra Almanca veya Fransızca konuşmanız gerekecek. İşte o zamanda onun ana yurduna karşı duyduğu özlemi nasıl dile getirdiğini göreceksiniz. Bir defa gezdiği Topkapı sarayını, İstanbul boğazını ve Adaları hasretle anacak. Sonra mahzun mahzun "Keşke Türkçe öğrenseydim, keşke Türkiyeyi daha önce tanısaydım. " diye dert yanacak. Hülya Kumbaracılar bir Alman sanatçısıyla evli. Ancak resmi adı soyadı Hulya Barthelmes olmasına rağmen Hülya, bütün afişlere adını "Kumbaracilar" olarak yazdırıyor.
Şimdi çeşitli temsillerde önemli roller alan Türk sanatçıyı Almanlar kendilerine mal etmeye çalışıyorlar. Bu çabalara ehemmiyet vermeyen Hülya'nın bütün amacı Türkiyeyi yeniden görmek ve yeteri kadar Türkçe öğrenip Türk sahnelerinde rol alabilmek...1970

HÜLYA SAHNEDE
Hülya Kumbaracılar, Berlin'de ünlü Schiller tiyatrosunda çalışmakta, ilgililerce el üstünde tutulmaktadır.