Ayhan Işık ve ÖzellikleriAYHAN IŞIK VE ÖZELLİKLERİ
Günde 14 saat çalışan, 6 saat uyuyabilen, ancak dört saatini eşinin yanında geçiren Ayhan Işık uykusundan, çalışmasından yarımşar saat çalarak bir film şirketinin kuruluş hazırlığı ile de uğraşıyor. Kendi adına kuracağı bu film şirketi ilk filmini 1963 haziranında çevirecek... Bu filmde daha çok amatörleri denemeyi düşünüyor. Ayrıca bu yıl oynayacağı filmlerde kendine yeni bir karakter çizmeyi düşünüyor... Öyle vurucu, kırıcı rolleri sevmiyor artık : "Seyircinin sempatisini kaybediyorum... Halk sevdiği artistin çok yumuşak, çok romantik olmasını istiyor... Yumuşak dediysem durmadan dayak yiyen bir adam değil ! Gerekince dövüşen ve daima galip gelen bir jön ! Ayrıca 1963 haziranından sonra bir günü, üç eşit parçaya bölmeyi düşünüyorum. Günde 8 saat çalışacak, 8 saat uyuyacak, 8 saatimi de eşimle baş başa geçireceğim. Böylece eşimi daha iyi tanıyacağım. Bir yıllık evli olduğumuz halde zevkler, renkler konusunda çatışıyoruz. Ama öyle önemli çatışma değil. Mesela ben onun neyi sevdiğini bilmiyorum, o da benim neyi beğendiğimi..."
Ayhan Işık eşinin beğendiği bestecinin Debussy, tuttuğu kulübün Galatasaray, gözlerinin kahverengi olduğunu biliyor. Ama gene eşinin yazar olarak Dostoyevski'yi, aktör olarak Gregory Peck'i sevdiğini, 36 numara ayakkabı giydiğini bilmiyor... Gülşen'de eşi Ayhan Işık'ın kilosunun 78, gözlerinin ela, sevdiği rengin mavi, kulübün Fenerbahçe olduğunu ilk soruşta söyleyebildiği halde, boyunun 1.83, sevdiği bestecinin Çaykovsky, aktörün Burt Lancaster, ayakkabı numarasının 44, yemeğin ise kuru fasulye olduğunu bilmiyor.
Bunlar "bildikleri-bilmedikleri" tarafları. Bir de (spor, içki, kağıt oyunu, müzik, yemek, otomobil markası, yerli aktör olarak) şöyle sıralıyor : Ata binmek, rakı, pişpirik, cha-cha-cha, kuru fasulye, Buick, Fikret Hakan; Gülşen'in sevdiklerinin sırası şöyle : Yüzmek, viski, bezik, hafif müzik, schnitzel, Ayhan Işık, Buick. Bir araba markasında anlaşıyorlar. Buna karşılık arabanın hızı konusunda aralarında 140 kilometrelik bir ayrılık var. Ayhan Işık imkan olsa arasını 200 kilometre'de sürecek. Gülşen'e sorarsanız "60 km'den hızlı gitmek, delilik" der...1962