Birsen Menekşeli


BİRSEN MENEKŞELİ
Genç aktris 1961 yılında "Afacan" adlı filmle beyaz perdeye geçti. Gene aynı yıl Bulvar tiyatrosunda oynadığı "Leyleğin Ömrüyle" de sahne alanına atılmış oluyordu. Bu iki yıl arkası arkasına durmaksızın çeşitli film ve oyunlarda oynadı.
YALNIZ : Umumiyetle yalnız kaldıkça sakin yerlere gidip tabiatla baş başa kalmak isteyişini "içine kapanıklığı" ile izah eden genç aktris üstteki fotoğrafta Hilton'un yeşil çimenleri üzerinde görülüyor.

Yorgun bir adam... Elinde bir süpürge... Karanlık bir hol... Adam ağır ağır süpürüyor holü. Yorgunluğu hemen belli oluyor. Arada sırada başını yavaşça kaldırıp holün gerisindeki bir kapıya bakıyor.
Aralıktan sesler geliyordu. Yorgun adam o sesleri ilgiyle dinlemekteydi. Aradan kısa bir zaman geçti. Adam o aralık kapının yanına kadar gelmişti. Süpürgeyi duvara dayamış içeriyi seyrediyordu... Bomboş bir salon ve kalabalık bir sahne vardı karşısında. Sahnedekilerin arasında bir sarışın kız saçlarının sarılığı ile hemen ilgi çekiyordu.
Birsen Menekşeli'nin en küçük hareketiyle sarı saçları çevresine yayılıyordu. Azak tiyatrosunun o ufacık sahnesinde birçok isimler vardı. Vahi Öz, Necabettin Yal, Renan Fosforoğlu, Şahin Tek ve eşleri Jale Öz, Lamia Yal, Müşerref Çapın ile Suhandan Tek. Bu toplulukta tek başına olan yalnız Birsen Menekşeli idi. Ama ortada bir eksiklik vardı. Dört ailenin de hiçbir çocuğu sahnede oynamıyordu. Bu eksiklik de Birsen'le giderildi. Şimdi aile her yönüyle tamam olmuştu. Artık el ele tutuşup oyunlarını hazırlarlardı.
Birsen Menekşeli iki yıllık tiyatro ve sinema hayatını kısaca şöyle anlatıyor :
"1961 yılının Mayıs ayında Afacan'da oynadım. Arkasından aynı yılın Kasım ayında Leyleğin ömrü ile Bulvar tiyatrosunda sahneye çıktım. Daha sonra oradan ayrıldım. Tevhit Bilge ile Mebus olacağım ve Çapkın Damat'ta oynadım. Şimdi de buradayım... Bu arada çeşitli filmlerde de rol aldım : Şeytanın kılıcı, Senin için affettim, Yumurcak faka basmaz, Benim küçük meleğim, Atı alan Üsküdar'ı geçti, İnleyen dağlar, Ölmek istiyorum, Hayat bazen tatlıdır... bunlar hatırladığım bazılarıdır.
Birsen Menekşeli'nin beş buçuk - altı sularında provası bitiyor. Hava kararıncaya kadar kah Beyoğlu'nda, kah başka yerlerde geziyor.
Yorgun adam duvara dayadığı süpürgesini aldı. Gene işinin başına dönmesi gerekliydi. Ağır ağır kapıyı kapattı. İçeriye tozun ya da süpürge sesinin girmesini istemiyordu. Çünkü çalışan insanların işlerinin bozulmamasının gerektiğini biliyordu. Yorgun adam holü süpürmeye devam etti. İçeride prova bütün hızıyla devam ediyordu...
Fotoğraflarda (Üst) : MAKYAJ : Birsen Menekşeli bir ara mankenlikte yaptı. Evinde çeşitli elbiseleri var. Kendisi ayrıca makyajına da çok önem verir. (Alt) : DİNLENME : "Dinlenmeyi ve gezmeyi çok seviyorum." diyor genç aktris. Provaları veya film işleri bitince soluğu Beyoğlu'nda alıyor. 1962