Görgü ansiklopedisi 1960 Hayat dergisi


GÖRGÜ ANSİKLOPEDİSİ
DEDİKODU : İşte, görgü ansiklopedimizin hemen her harfinde karşımıza çıkabilecek bir kelime. Sosyal hayatta bundan daha nahoş bir şey tasavvur edilemez. Şayet birisi size "Haberin yok mu ? Şehirde duymayan kalmadı." derse, hemen şu cevabı verin : "Kulaklarım bu gibi konular için kapalıdır." Ve gerçekten de öyle olmalı.
DERBEDERLİK : İntizam günlük hayatınızın temel taşı olmalı. Derbederliğe kesinlikle özenmeyin. Her ne kadar bazı insanlar bunu fazla bilgili olmanın bir işareti sayarlarsa da yanlıştır. Gerçekten olgun ve bilgili bir insan aynı zamanda intizamlıdır.
DİRSEKLER : Sofrada otururken dirsekler sofranın üstüne dayanmamalı, vücuda yapışık tutulmalıdır.
DOĞUM : Bir çocuk beklediğinizi daha hamileliğin ilk gününden itibaren dünyaya duyurmaya lüzum yoktur. Yakınlarınız bunu nasıl olsa bilecek, pek samimi olmadığınız kimseleri ise mutlu olay daha az ilgilendirecektir. Hem 4. aydan itibaren "görünen köy kılavuz istemez" misali, anlatmamış olsanız bile herkes bunu ister istemez anlayacaktır.
DOĞUM GÜNÜ : Memleketimizde genel olarak doğum günlerini kutlamak adeti pek yaygın değildir. Bir bakıma pek yerinde. Çünkü, bilhassa hayatlarının sonbaharını idrak eden kimseler bu günü hatırlamaktansa hiç üzerinde durmamayı haklı olarak tercih ederler. Bu bakımdan yaşı hatırı sayılır derecede geçmiş bir hanımı doğum günü için tebrik etmeseniz kibar hareket etmiş olursunuz kanaatindeyiz.

DOSTLUK : Can ciğer bir dostunuza karşı bile görgü kaidelerinin icap ettirdiği tarzda hareket edin. Odasına girip çıkarken onu bir yabancı imiş gibi selamlayın. Size bir sigara uzattığı zaman teşekkür edin. Yanlışlıkla ayağına bastığınız zamanda özür dileyin. İşte gerçek dostluğun sırrı burada : Gösteriş değil, içten gelen saygı ve hürmet.
DÖNÜP BAKMAK : Yolda yürürken, sinema veya tiyatroda otururken hangi maksatla olursa olsun başınızı çevirip başkalarına bakmayın. Şayet caddede yanınızdan geçen kadının son modaya göre kesilmiş elbisesini beğenmiş iseniz, göz ucuyla kimseye sezdirmeden bakabilirsiniz. Ama olduğunuz yerde dönerek bakmakla sadece kendi kendinizi küçük düşürmüş olursunuz. Her şeyin bir usulü, kaidesi vardır. Bunu unutmayın.
DUVARLAR : Dört duvar arasında otururken can sıkıntınızı gidermek için yarım tuğla ile ayrılmış komşu duvara kulak vermeyin. Unutmayın ki aynı şey bir gün de sizin başınıza gelebilir. Komşunuz can sıkıntısından sizin duvarınıza kulağını dayar. Hem, birçok ailelerin oturduğu modern apartmanlarda duygularınızı kabil olduğu kadar frenlemenizi tavsiye ederiz.
DÜŞMANLIK : Umumi bir toplantıda tesadüfen sevmediğiniz ve hatta nefret ettiğiniz bir kimse ile karşılaşırsanız düşmanlığınızı ulu orta belli etmeyin. Olgun bir insan bu durum karşısında soğukkanlılığını muhafaza edebilen kimsedir.Unutmayın ki iki kişi arasındaki bir anlaşmazlık toplantıda bulunan bunca davetliyi ilgilendirmez...1960