İlham Gencer orkestrası "Los Çatikos"


LOS ÇATİKOS !
Orkestralarımızı tanıtmaya bu haftada İlham Gencer ve topluluğu ile devam ediyoruz. Türkiye'de ilk sinema şovunu yapan Gencer şimdi televizyona hazırlanıyor...1962
(SeS Müzik Albümü - Hazırlayan : Renda Poğda)
Fotoğrafta görülen "Los Çatikos" orkestrası büyük hayranı olan bir topluluktur. Altta ve üstte İlham Gencer ve arkadaşları toplu halde görülmektedir.

Memleketimizin sevilen piyanist ve entertaiment'i İlham Gencer bu defa bateri'de Sabahattin Tosun, bas'ta Mehmet Tosun, bandoneon'da Orhan Avşar'dan kurulu topluluğuna yeni bir isim buldu : "Los çatikos". Sahibi bulunduğu gece kulübünden ilham alarak adlandırdığı bu yeni topluluğun adının hikayesini anlattı : "Bir gün arkadaşlarla beraber Les Çakaras'ın plaklarını dinliyorduk. Dikkatimizi bir şey çekti. Bu güzel orkestraların hepsi Les Çakaras, Los Paraguayos, Los Indios gibi isimlere sahipti. Sonra arkadaşlar bizim Çatı niye Çatikos olmasın dediler. Hepimiz buna ısındık ve hemen karar verdik. Ve böylece ismimiz kendi aramızda Los Çatikos olarak kaldı."
Daha ziyade tropikal müzik yapan bu başarılı toplulukta usta şantöz Rüçhan Çamay'dan başka genç ve kabiliyetli şarkıcı Ajda Pekkan'da yer alıyor. Zarif yapısı, tatlı ve yumuşak sesiyle bir hayli dikkati çeken Ajda aynı zamanda İlham Gençer'den müzik ve armoni dersleri alıyor.
Bir müddet önce eşi Ayten Alpman'dan ayrılan İlham Gencer şimdilik evlenmeyi düşünmediğini söylüyor. Müzik hayatında unutamadığı hadiseyi yine kendi ağzından dinleyelim :
"Bazı hadiselerin olduğu 6-7 Eylül gecesiydi. Fuardaki birçok pavyon ve kulüp tahrip edilmişti. İzmir fuarındaki bir pavyonda çalışıyordum. Sıra benim çalıştığım lokale gelmişti. Binlerce kişilik numayişçi bir grup gece kulübünün önüne geldi. Çok heyecanlanmıştım. Müziği bırakıp kalabalığın karşısına çıktım. Onlara heyecanlı bir konuşma yaptım. Sonra hep beraber İstiklal marşını söyledik. Arkasından binlerce kişilik kalabalığı verdiğim komutlarla ve Dağ başını duman almış marşı ile bir asker nizamı içinde dağıttım..."

Fotoğraflarda; Osman İlham Gencer (Piyano), Sabahattin Tosun (Bateri), Mehmet Tosun (Bas), Orhan Avşar (Bandeneon), Ajda Pekkan (Solist)'dan müteşekkil orkestrayı görmektesiniz...