İstanbul Devlet Opera ve Balesi 19 Mart 1960 Açılış Gecesi


Cumhurbaşkanı Celal Bayar temsilden sonra sanatçıları kabul ederek kendilerini tebrik etti. Fraklı kişi orkestra şefi Prof. Kurt Eichhorn'dur. Gala gecesi Polatkan'ların locasında soldan sağa doğru Abdullah Aker'in kızı, Polatkan'ın baldızı Meryem Çiftkurt, Hasan Polatkan

Cumhurbaşkanımız Celal Bayar şeref locasında belediye reisi Kemal Aygün, Vali, Yetkiner ile birlikte şehir operasının büyük başarı ile sergilediği temsili alkışlarken.  

Değerli rejisör Aydın Gün'ün büyük başarı ile sahneye koyduğu Tosca'nın ilk temsili için milletler arası şöhreti olan üç sanatçı davet edilmişti. Resimde ikinci perde sonunda halkı selamlayan üç sanatçı görülüyor (en alt fotoğraf). Soldan sağa Orhan Günek (Roma polis müdürü Baron Scarpia), Leyla Gencer (ünlü şarkıcı Floria Tosca) ve Guiseppe Savio (ressam Mario Cavaradossi)
Şehir operasının ilk temsili münasebetiyle Tepebaşı tiyatrosu şahane tuvaletler, pırıl pırıl smokinler, defne dalları ve kırmızı beyaz karanfillerle süslenmiş locaları ile tarihinin belki de en güzel gecesini yaşadı.  

Şehir tiyatrosunun emektar sanatçısı İ. Galip Arcan iki perde arası istirahat salonunda dostlarına temsilden duyduğu hayranlığı ifade ediyor. Hislerinde haklı olsa gerek.
Birçok tanınmış şahsiyet o gece oradaydı. İşte perde arasında oturdukları yerde hasbıhal eden bir grup. Soldan sağa Dr. Mükerrem Sarol, kızı Gül Sarol ve İclal Kazancıgil.  

19 mart gecesi İstanbul tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Emektar Tepebaşı dram tiyatrosunda büyük bir başarı ile verilen Puccini'nin Tosca temsili ile iki milyonluk şehir  yıllardır hasretini çektiği öz malı olan operaya nihayet kavuştu. Hayat, İstanbul'un kalburüstü simalarının davetli bulunduğu bu müstesna gala gecesinden fotoğraflar sunuyor.