Scala tiyatrosunda bir Türk :


Scala tiyatrosunda bir Türk : Bir afişin 250 günü : Orhan Günek 17 yılda 1000 opera temsiline katılmış. 250 temsille "Tosca" başta. Tam 250 defa tosca afişlerinin önünden geçmiş, "scarpia" olarak binlerce operaseverin karşısına çıkmış.  

Scarpia ve Tosca : "Tosca"dan bir sahne. Scarpia (Orhan Günek), Tosca'ya (Diana Jamteson) "Tosca finalmento mia" yani "nihayet sen benimsin Tosca" diyor. Biraz sonra operanın ikinci perdesi emniyet amiri Scarpia'nın rolü bitecek. Çünkü delicesine sevdiği Tosca onu öldürecek.

Röportaj : Orhan Tahsin - Fotoğraflar : Ara Güler 

Alkışlar geceyi bekler : Ona yalnızlığını opera olduğu geceler, yüzlerce elin alkışları unutturur. Günek gündüzleri boş sahneye çıkar, boş koltukları seyreder, alkışlara gebe geceyi bekler.    

Otel ve opera : Orhan Günek'in İstanbul'da misafir edildiği otel ile misafir sanatçı olarak oynadığı dram tiyatrosu arası 100 metre. Sanatçının günlük hayatı bu 100 metre içinde geçiyor. Doğduğu şehri 100 metresi de ona yetiyor.  

Scarpia'nın peruğu : Scarpia'nın kurdelalı kuyruklu bir peruğu, uzun çizmeleri, beyaz dantellerle süslenmiş siyah bir elbisesi var. Orhan Günek'in sahnede en çok giydiği elbise bu. Yukarıdaki fotoğrafta değerli baritonumuz makyaj odasında kuyruklu peruğunu takarken görülüyor. 1960