Öztürk Serengil


Evinde ve 
Marina Vlady ile : Evinde karısına yardım eder. Onun yaptığı tabakları boyamaktan hoşlanır (altta). Marina Vlady geldiği zaman onunla birlikte İstanbul'un tarihi yerlerini gezdiler. Öztürk Serengil'in en mühim isteği yurt dışında film çevirmektir.  

Serengil bir film çevirirken gözlerinin önünde bir cinayet işlenmiş. Adana'da iki-üç arkadaşıyla gezerken iki kişi yolda birbirine ateş etmiş. Yaralananlar ve ölenler olmuş. En sonunda onu ve arkadaşlarını ifade vermek için karakola götürmüşler. "Bir cinayet filmi seyreder gibiydim." diyor.
Öztürk Serengil 1962 'nin başlarında bir zaman film çalışmalarını bırakıp Karadeniz kıyılarındaki şehirleri dolaştı. Zonguldak, Trabzon ve diğerleri. Bu genç aktör için hem iş, hem de eğlence gezisi olmuştu. Şehirleri dolaşmayı gala gecelerine göre ayarlamıştı. Hangi şehirde filmi oynuyorsa orada bir iki gün kalıyordu.  
1930 Mayıs ayında Artvin'de doğan Öztürk Serengil'in bugüne kadar dört çocuğu olmuş ama eşiyle çocukların kan grubu uyuşmadığı için dördü de yaşamamış. Bizden Fikret Hakan, Turgut Özatay, Peri Han'ı. Yabancılardan da Jean Paul Belmondo, Anthony Quinn ile Alex Guinness'i beğenen Öztürk Serengil filmlerden de en çok "Serseri aşıklar", "Sen bir melektin" ile "Viva zapata"yı seviyor. Öztürk Serengil koyu bir Fenerbahçeli. Fenerbahçe'nin hiçbir maçını kaçırmıyor. 
Bıyıklarından çok memnun olan Öztürk Serengil
- Güney'de gençler "Serengil bıyık" diye bir stil çıkarmış. Hemen pek çoğu "Serengil" tipi bıyık uzatıyormuş. Bana sık sık oralardan bıyığım ile ilgili mektup geliyor.
diyor. 1962