1971 Apollo 14 Ay Seyahati.


Ay'dan sevgilerle
Apollo-14 astronotlarının çektikleri bu renkli resimleri Türkiye'de yalnız hayat mecmuası yayınlamaktadır. 

Ay'da güneş doğuyor :
Güneşin ilk ışınları ay modülünün üzerine vurmuş etrafa altın pırıltıları saçıyor (üstte). Astronotların ay yüzeyindeki ikinci gezileri de sona ermiş ve artık dönüş hazırlıkları başlamış. Amerikan bayrağından ay laboratuvarına, reflektörden el arabasına kadar iki uzay adamı dünyadan Ay'a her şeyi bırakıp dönüşe geçecekler. Fotoğrafta Shepard'ın ay yüzeyine diktiği amerikan bayrağı görülüyor. Ay'da rüzgar olmadığı halde bayrak gönderinde dalgalanıyormuş izlenimi uyandırıyor. Başında başlığına rağmen Shepard kırmızı kolluk ve dizliklerinden tanınmaktadır.  

El arabasının marifeti
Ay modülünün alt başından ileriye doğru uzanan bu ikiz yol. Apollo-14'le Ay'a nakledilen alüminyum el arabasının marifetidir. Arabanın iki tekerleği yumuşak toprak tabakasının üzerine bu izleri bırakmıştır. Kıvrımların astronotların ay'daki gezintilerinde ilerlemekte ne kadar zorlandıklarını göstermektedir. Shepard ve Michell  her adımda önlerine çıkan kaya ve gök taşı kalıntıları yüzünden rota değiştirmek zorunda kalmışlardı. Yer çekimi dünyadan 6 misli düşük olduğu halde, ay yüzeyindeki iki astronot ağır elbiseleriyle denge bulamamışlar, düşük çekim yüzünden lastikleri aşırı derecede şişen el arabasının her adımda keçi gibi sıçraması, 3 km'lik turda astronotlara kan terletmiştir. Oysa yeryüzünde 40 kg gelen el arabasının ay'da ağırlığı topu topu 6 kg ve 75 grama düşmüştü.  

Taş topluyorlar
Önce astronotların 47 yaşındaki ağabeysi Shepard, ardından da arkadaşı Mitchell ay yüzeyine inmiş taş topluyorlar. İki günlük çalışmaları sonunda Shepard ve Mitchell'in el arabasıyla topladıkları taş ve kayalar 54 kg ve 400 gramı bulmuştur. Apollo 11 : 22 kg, Apollo 12 : 22 kg. ay taşıyla dünyaya dönmüştü. Temmuz'da Amerikalılar Apollo 15'le Ay'a özel olarak yapılmış bir cip göndereceklerdir...1971