Robert Taylor.


BUGÜNKÜ KUŞAKLAR TANIMIYOR AMA ONLARDA ŞÖHRETTİLER... ROBERT TAYLOR
- MİLYONLARI BÜYÜLEYEN YÜZ -
Robert Taylor bebekliğinde dünyanın en güzel çocuklarından biriydi. İlk delikanlılık çağında güzelliği ona "Bebek yüzlü" sıfatını kazandırmıştı. Hollywood'a gittikten sonra ise dünyanın en güzel, en yakışıklı erkeği olarak milyonları kendine hayran bıraktı. Erkekler ona benzemek için çaba harcarlarken, kadınlarda bu yakışıklı aktörün filmlerini kaçırmamaya çalıştı. Aktör yaşamı boyunca kendisine gönderilen sayısız aşk mektuplarını cevapsız bıraktı. Sinema dünyasında bir skandal kahramanı olmaktan her zaman kaçındı. Robert Taylor gençlik yıllarını geride bıraktıktan sonrada (sağda) yakışıklılığından bir şey kaybetmemişti...1980

Kasabanın genç kızları ona "Bebek yüzlü delikanlı" adını takmışlardı... Genç hukuk öğrencisi Arlington Brugh bu isimden ve genç kızların ona gösterdikleri aşırı ilgiden hiç memnun değildi. Tenis, beyzbol, yüzme ve binicilik gibi spor dallarıyla uğraşmak onu oyalamaya yetiyordu. O yakışıklılığından ve genç kızlar üzerindeki itibarından yararlanıp uçarı bir çapkın olmayı aklının köşesinden bile geçirmemişti. Boş zamanlarında Charlie Chaplin'in ve diğer sinema oyuncularının taklitlerini yapması o bebek yüzlü delikanlıya yeni bir isim daha kazandırmıştı. Ona "Aktör Arlington" diyorlardı.
Arlington Brugh bu yeni isminden de pek hoşlanmıyordu. Okul temsillerinde sık sık rol alması ve sahnedeki başarıları delikanlıyı geleceğiyle ilgili yeni kararlar almaya zorlamıştı. Hukukçu olmaya kararlıydı. Bu kararından onu kimse döndüremezdi.
Yakışıklı hukuk öğrencisi böyle düşünmekte hata ettiğini kısa bir süre sonra anlayacaktı. Fakültenin o küçük tiyatro salonunda konuklar arasında bulunan MGM şirketinin yöneticisi Louis B. Mayer, Arlington Brugh'un oyununa hayran kalmış ve MGM şirketinin açacağı artist yarışmasına onuda dahil etmeye karar vermişti. 15 gün sonra doktor oğlunun adına gelen ve üzerinde MGM şirketinin amblemi bulunan zarfı posta kutusundan alır almaz, eşinin yanına koştu. Arlington'un anne ve babasına haber vermeden gizli gizli bazı girişimlerde bulunacağına inanmıyordu...

BU FİLMLER ONA ÖDÜL KAZANDIRMADI AMA...
KAMELYALI KADIN : Robert Taylor, 1937 yılında Greta Garbo ile birlikte çevirdiği bu filmde Armand Duvall rolünü oynadı.
WATERLOO KÖPRÜSÜ : Savaş cehenneminde iki gencin yaşadığı acıklı aşk öyküsü, yıllar yılı unutulmadı.
GANGSTER'İN SEVGİLİSİ : Robert Taylor'un en başarılı olduğu filmlerden biriydi. Baş rolleri Lana Turner ile paylaştı.
TARİHİ FİLMLER : Aktör tarihi filmlerde de başarılı oluyordu. Bu filmde Peter Ustinov, Leo Genn ve Deborah Kerr ile baş rolleri paylaştı (solda 1.).
Robert Taylor'un eski devletleri konu alan filmlerinden biride Ivanhoe idi. Sanatçı bu filmde orta çağ İngiltere'sinde yaşamış bir şövalyeyi canlandırdı (solda 2.)

HAYATINDAKİ İKİ KADIN...
Dünya kadınları Robert Taylor'a tapıyorlardı. Ama o yaşamı süresince annesinin dışında sadece iki kadınla ilgilendi. İlk eşi Barbara Stanwyck'in ona olan aşırı düşkünlüğü bu evliliğin yıkılmasına neden olmuştu (üstte). Aktör ilk eşinden ayrıldıktan sonra Ursula Thiess ile evlendi. Ölünceye kadarda onunla mutlu bir şekilde beraberliğini sürdürdü (altta).