DÖNDÜ, Tiyatroya Döndü...


DÖNDÜ, Tiyatroya Döndü...
Ama Devlet tiyatrolarına değil... Televizyondaki tiyatroya... 8 yıl önce Altındağ tiyatrosunda oynadığı bir rolle. Recep Bilginer'in yazdığı 1971-1972 sezonunda Devlet tiyatrosunda oynanan "Sarı Naciye" televizyona uyarlanıyor. Ve oyunun en ilginç kahramanlarından biri olan "Boyalı Ayşe" rolünü de Kaynanalar'ın sevimli Döndü'sü oynuyor...1980

Bu günlerde pek mutlu Defne Yalnız. İçindeki tiyatro özlemini giderme olanağı buldu, yıllar önce Devlet tiyatrosunda oynadığı bir oyunun televizyon uyarlamasında, aynı rolü üstlenebildiği için kısacası sessizce tiyatroya dönüş yaptı Defne Yalnız. Bir tutkuydu tiyatro onun için, tiyatroyu seçmesi de bu tutkunun eylem biçimiydi. 1969 yılında konservatuvardan mezun olduğu zaman Devlet tiyatroları eve avuca sığmayan bu yetenekli genç kıza kucağını açmış ve ona genç yaşta kendisini kanıtlayabilmesi için yeterince fırsat tanımıştı. Bu arada tiyatrodan arkadaşı Nur Subaşı ile evlenip Defne Subaşı olarak Ankara'daki tiyatro sevenlerin takdir ettiği bir sanatçı olabilmek için var gücüyle çalışmaya başlamıştı.
"BOYALI AYŞE" BİR SIÇRAMA TAHTASIDIR
Çocukluk günlerinin özlemine kavuşmanın verdiği güçle yeteneğini kullanarak heyecanla kendisine verilen tüm rollerin üstesinden gelmeyi başarıyordu Defne Subaşı... Sanat çevreleri, gazetelerin eleştiri sütunları ondan söz etmeye başlamışlardı. 1971-1972 sezonunda Altındağ tiyatrosunda sergilenen Recep Bilginer'in "Sarı Naciye" adlı oyununda "Boyalı Ayşe" rolü ise Defne Yalnız için büyük bir atak olmuştu. İzmir Devlet tiyatrosunda oyunun sergilenmesi sırasında Işıl Yücesoy'un oynadığı bu ilginç tiple Defne Subaşı büyük beğeni kazanmıştı. Oyunun yönetmeni Tekin Akmansoy'du. O yıllarda Kaynanalar adlı televizyon projesinin hazırlığı içindeydi Akmansoy. Defne Subaşı'nın başarılı oyunu karşısında hemen bu yetenekli genç sanatçıyı Kaynanalar kadrosuna almayı aklına koymuştu. Kısacası Defne Yalnız aynı kişilikle olmasa da "Sarı Naciye" rolündeki başarısından sonra televizyon ekranlarına "Döndü" olarak sıçramıştı. Bu nedenle bu oyunun sanatçı için büyük önemi vardı. Bu arada Nur Subaşı'ndan ayrılmış, sigortacı Feridun Yalnız'la evlenmiş ve Subaşı soyadı ile başlattığı ününü Yalnız soyadı ile doruklara çıkarmayı başarmıştı "Kaynanalar" dizisiyle... Televizyon ve tiyatro çalışmalarını birlikte yürütüyordu. Ta ki 1976 yılında Fuar'da sahneye çıkıncaya dek. Bu dönemde veda etmişti tiyatroya.
"Devlet tiyatrolarından ayrılışımın nedenleri Kaynanalar ekibi ile Fuar'da sahneye çıkmamdan kaynaklanıyordu. O gün benim işime son verenler bugün aynı yerde show yapıyorlar. Hemde sanat gösterileri adı altında..." diyor Defne Yalnız.
BEKLENEN GÜN GELİP ÇATIYOR
Ve aradan geçen 4 yıl... Defne yürekten terk etti mi tiyatroyu ? Hayır. Tiyatro onun bir gün mutlaka döneceği gönlünde yatan aslan olmaya devam etti. Sahnelerin ilk kadın komedyeni oldu, showlar yaptı, şarkıcılığı denedi, film çevirdi ve bu arada yeniden tiyatroya dönüp adından söz ettireceği günün gelmesi, yuvaya dönüş için fırsat kollamaya başladı. Ve... Sonunda beklenen gün geldi.. Yıllar önce kendisine televizyon kapılarını açan Sarı Naciye'nin televizyona uyarlandığını duyunca, canlandırdığı "Boyalı Ayşe" rolüne talip oldu. Televizyoncular Defne'nin bu isteğini kabul ettiler. Üstelik bu rolün başarıyla üstesinden gelmiş bir oyuncunun kendiliğinden başvurması çok olumlu gelmişti onlara.
"Yıllar önce severek oynadığım ve takdir topladığım "Boyalı Ayşe" rolünü bana yeniden oynama fırsatı vermelerine çok sevindim." diyen Defne Yalnız, Tuncay Öztürk yönetimindeki ekiple birlikte çekimin gerçekleşeceği Adana'ya hareket edebilmek için tüm program önerilerini reddedip, show projelerini buzluğa kaldırıp hemen hazırlıklara başladı. Filmde giyeceği kostümü diktirdi, aksesuarlarını hazırladı. Topladı bavulunu...
"Bugüne kadar Döndü olarak anılmaktan nefret ettim. Bu kez izleyicinin karşısına değişik bir kompozisyonla çıkacağım, her rolün sanatçısı olduğumu kanıtlama fırsatını elde ettiğim için mutluyum..." diyor Defne.
Sarı Naciye'de yaman bir hayat kadını olarak izleyeceğimiz Defne gülümseyerek : "İster misiniz bu kez Döndü'den sonra adım "Boyalı Ayşe"ye çıksın ?" diyor... Bu güne kadar ekranda güldürü sanatçısı olarak izlemeye alıştığımız Defne bu oyunda hem ağlatacak, hemde nefret ettirecek kendisinden. Çünkü oyunun baş kahramanı Sarı Naciye'nin en büyük düşmanıdır Boyalı Ayşe... Tuncay Öztürk'ün yönettiği filmde eserde olmadığı halde televizyoncular Boyalı Ayşe'ye senaryo gereği cinayet işletmeyi düşündüler. Ancak Sarı Naciye'nin yazarı Recep Bilginer'in oyunun özünü bozar gerekçesiyle itirazı sebebiyle Boyalı Ayşe yalnızca sevdiği adamı yaralayarak öfkesini çıkaracak....