Vie Privée (Hususi Hayat)


HER HAFTA BİR SENARYO
HUSUSİ HAYAT (VIE PRIVEE)
Rejisör : Louis Malle
Brigitte Bardot : Jill
Marcello Mastroianni : Fabio

Jill, annesi Cecile ile beraber İsviçre'de Cenevre gölü kıyısındaki büyük bir malikanede yaşamaktadır. Civar sessiz ve sakindir. Genç kızın günlük hayatı hareketsiz ve oldukça sıkıcı geçmektedir. Bütün zevki arkadaşı Carla ile birlikte yaptıkları klasik dans çalışmalarıdır. Genç kız hayatının monotonluğunu ancak bu şekilde unutmaya çalışmaktadır.
Jill'in arkadaşı Carla, Fabio adında genç ve parlak bir istikbal vadeden bir tiyatro rejisörü ile evlidir. Bütün bu dans çalışmaları sırasında Jill'de, Fabio'da birbirlerine karşı hissi bağlılık duyduklarını sezmekte gecikmezler. Böylece Jill istemeyerek arkadaşının saadetini gölgeler. Her hareketi vicdan azabı çekmesine sebep olmakta, her sözü arkadaşının yuvasını biraz daha çabuk yıkmaktadır. Artık aşkları saklanmayacak hale gelince. Jill, dedikodudan çekinerek buna bir son vermeyi tasarlar.
Bu sırada Jill her şeyi göze alarak annesinin bütün itirazlarına rağmen Paris'e gider. Önce mankenlik, sonra modellik yapar. Nihayet istediğini elde etmeye muvaffak olur. Filmciler çevrilmek üzere olan bir film için kendisine baş rolü teklif etmişlerdir. Jill bu filmde oynamayı kabul eder. Bunu diğer filmler takip eder. Kısa bir zamanda genç kız Fransa'nın tanıdığı bir yıldız olmuştur.
...
Aradan 3 yıl geçer. Jill artık büyük bir beyaz perde yıldızı olmuştur. Etrafında bir sürü makyaj mütehassısı, sekreterler, rejisörler dolaşmakta ve gazeteciler her fırsatta resmini çekmek için adeta birbirleriyle yarış etmektedirler.
Jill bütün bunlara rağmen mesut olmaktan çok uzaktır. Hususi hayat diye bir şeyi kalmamış, bütün basın genç kadının en ince özelliklerine varıncaya kadar her şeyi yazmaktadırlar. Her gittiği yerde tanınması, sokaklarda hayranları tarafından çevrilmesi, parmakla gösterilmesi Jill'i müthiş rahatsız etmektedir.
Bunun sonucunda bir sinir buhranı geçirir ve dinlenmek için yanına sekreterini aldığı gibi bir müddet kalmak üzere Cenevre gölünün kıyısına, annesinin yanına döner.
Orada her şeyi değişmiş bulur, Carla Fabio'dan ayrılmıştır. Annesi de evi terk etmiştir. Çaresiz kalan Jill, orada bekar hayatı yaşayan Fabio'nun yanında kalmaya başlar. Böylece aralarında çılgınca bir aşk başlar. Jill tatilini geçirdiği müddet boyunca göl kenarındaki Fabio'nun evinden dışarı çıkmaz. Jill böylece geçirdiği sinir krizlerinden kurtulmaya başlasa da bu sefer Fabio çaresizlik içinde kıvranmaya başlar. Çünkü Spoletto'da yeni bir piyesi sahneye koyacağı günler yaklaşmıştır.
Genç adam sevgilisini bırakarak işinin başına dönmeye karar verir. Öte yanda Jill gene yalnız kalmıştır ve bütün hayranlarının en ince teferruatına kadar bildikleri hayatının kendisine bir cehennem azabı vermeye başladığını hisseder. Böylece bu hayata devam ettiği müddetçe aradığı saadeti bulamayacağını bir kere daha anlamış olur.
"Hususi hayat" hayranlarına B.B'nin ne gibi bir ruh haleti içinde bulunduğunu göstermek bakımından özel olarak kaleme alınmış bir senaryonun filmi. Üstelik kabaca çizgiler B.B'nin hayat safhalarını da filmde bulmak mümkün. Bu bakımdan B.B hayranlarını tatmin edeceğe benziyor.
Ayrıca bu film Brigitte Bardot'un gazeteci ve foto muhabirleriyle arasının bozulmasına da sebep olmuş, bir sürü dedikodu çıkartmıştı. Bakalım kritikler film için ne yazacaklar ?...1962