Hayrettin Arslan, Erol Günaydın, Altan Erbulak


Minik yıldız Hayrettin geçen yıl da "Oliver" müzikalindeki Charlie rolüyle dikkati çekmişti. Resimde küçük sanatçı Erol Günaydın ve Altan Erbulak ile. 

YA SANATÇI OLACAK, YA DA USTABAŞI
"Yaygara 70"in küçük yıldızı Hayrettin Arslan (Cingöz Hayri) iri mavi gözleri böcek gibi parlayan, cin gibi zeki bir çocuk...
Dormen tiyatrosunda oynanmakta olan Yaygara 70'in temsili bitmiş perde kapanmıştı. Sanatçılar ter içinde kulise doğru giderlerken oyunun yöneticisi Haldun Dormen ateş püskürüyor : 
- Olmaz... Çocukta olsa kimsenin sahnede şımarmasına, ölçüsüz hareketler yapmasına izin veremem, diye ter ter tepiniyordu.
Sonra araya diğer oyuncular girdiler. Hayrettin sahnede aşırılığa kaçmayacağına söz verdi. Ve ortalık yatıştı. Hayrettin geçen yıl sahneye konan "Oliver" müzikalindeki oyunuyla da dikkati çekmişti. Bu yıl aynı başarıyı "Yaygara 70"de tekrarlıyordu. Ve galiba biraz şımarmıştı.
Biz Haldun Dormen ile konuşurken Hayrettin'de Yüksel Gözen'le ertesi günün İngilizce dersini hazırlıyordu. Dormen onları işaret ederek : 
- Gördüğünüz gibi Hayrettin'in her şeyden önce bir okulu var. Dedi. Sonrada mahalle arasında top oyunu yerine tiyatroda oynuyor. Biz burada onun hem tiyatro bilgisi almasını sağlıyor, her derslerine yardım ediyoruz. Hayrettin'in tahsiline öncelik tanımasını şart koştum. 
Peki Hayrettin ne düşünüyor, kendisine sağlanan bu imkanlar karşısında neler hissediyordu ? İçleri böcek gibi parlayan mavi gözlerini süze süze :
- İlkokulda okurken bir defa müsamerede sahneye çıkmıştım diye konuştu. Şarkı söylüyordum, oyunumu da beğenmişlerdi. Ama okul bitti ve benim tiyatroculuk deneyimim orada bitti. Derken geçen yıl "Oliver" için açılan yarışmaya girdim ve kendimi tekrar sahnede buldum. Sonra durdu, yüzünden bir endişe bulutu geldi geçti.
- Haldun bey eğer iyi oynar ve okursam beni liseden sonra yurt dışında tahsile göndermeyi vaat etti. Dedi. Ama okursam gönderecek. Yoksa sırtıma tulum geçirip beni bir tamircinin yanına verecek. 
Hayrettin Arslan şimdilik tehlikeyi atlatmış. Ama ileride gerçek bir sanatçı olup olamayacağını tabii zaman gösterecek...1970