Hisar sahnesi "Balaban Ağa" oyunu


Ve mutlu son : "Balaban Ağa" oyunu mutlu bir sona ulaşmaktadır. Kızı Mehveş'in gizli aşkını nihayet öğrenen Arif ağa (Necmi Oy) neticede Balaban Ağa'nın katibi Molla Fehmi'yle kızının evlenmesine izin vermiş ve bu gizli aşk babanın "Bir yastıkta kocayın" dileğiyle düğümlenmiştir. 

Genç kız derdi : Ağa kızı Mehveş (Sibel Göksel) gönlünü Molla Fehmi'ye (Türker Tekin) kaptırmıştır. Resimde olduğu gibi hacı nine (Şehime Erton) ile dertleşerek teselli bulmaktadır.

Molla'nın aşkı : Medrese hayatından "El aman" deyip kaçan Molla Nazif (Feridun Karakaya) Balaban Ağa'nın hizmetine girince karşısında bir de sevgili bulmuştu. Pakize'ye (Gülen Kıpçak) gönlünü iyice kaptıran Molla Nazif'in keyfi yerinde idi. Ama dazlak başlılardan 350'şer akçe vergi alan kel haraççısı Kaytaz (Kani Kıpçak) nedense ona hiç rahat vermiyordu.

Ağa çengi oynatıyor : Balaban Ağa (Mete Sezer) halk arasında doğruluğu ve dindarlığı ile tanınmış devrin subaşısı. Oysa bir gece tebdili kıyafet gittiği meyhanede içkiyi fazla kaçırınca çengi oynatacak kadar işi azıtacak.  

Baskın var : Subaşı Balaban Ağa yakışıksız bir hayat süren kadın ve erkeklere göz açtırmıyordu. Üstte uygunsuz vaziyette basılan evli bir erkek mahalleli tarafından yaka paça Balaban Ağa'nın konağına götürülüyor...1970