Lale'nin Türkiye'den Hollanda'ya gidişi 400. yıl töreni


İSTANBUL LALE FESTİVALİ 1960

Hareket : Mehter "nöbet" çalıyor, güvercinler uçuruluyor ve araba Rotterdam'a hareket ediyor.400 yıl öncesi gibi : Sultanahmet meydanı 400 yıl öncesini yeniden yaşıyor gibiydi. Feraceli, yaşmaklı genç kızlar salına salına yürüyor. "yolendam"lara bürünmüş Hollandalılar atların, arabanın son hazırlıklarını yapıyordu. Soldaki fotoğrafta Türk kızları, sağda Von Vilet görülüyor.
Soğan töreni : Sultanahmet meydanında yapılan lale soğanı töreni çok güzel oldu. Kemal Aygün Türk motifleri işlenmiş porselen bir saksıya dikilmiş lale soğanlarını sevdikten sonra şunları söyledi : "Hollandalılar İstanbul'dan aldıkları laleyi dolayısıyla İstanbul'u bütün dünyaya tanıtmışlardır."
İlk ve ikinci gün : Polis arabaları Topkapı sarayı'ndan çıktı. Topkapı'da surların arasından geçti. 400 yıl önce olduğu gibi Edirne yoluna düzüldü. Araba her 10 kilometrede bir konaklıyor at değiştiriyordu. Posta arabasını birkaç kilometre geriden bir kervan takip ediyordu. Bu kervanda 8 at 16 bakıcı vardı. Von Vilet arabada 400 yıl önceki görevli gibi oturuyor köylerde, kasabalarda arabayı uğurlayan halkı selamlıyordu.