Orhan Elmas


1945 yılında çevirdiği "Toros çocuğu" adlı filmden beri çeşitli filmlerde oynayan Orhan Elmas her rolü kabul ettiğini ve severek oynadığını söylüyor.  

ORHAN ELMAS
Babıali'den sinemaya geçti. 1945 yılında ilk olarak "Toros çocuğu" adlı filmde oynadı. 4 yıl sonrada rejisörlüğe başladı. 6-7 filmde aktör-rejisör olarak görev aldı...

Perdede Eşref Kolçak ile Çolpan İlhan'ı, Muzaffer Tema ile Ayten Çankaya'yı, Göksel Arsoy ile Gönül Yazar'ı, Ayhan Işık ile Belgin Doruk'u birbirine aşık ettiren bir rejisör var : Orhan Elmas. Ama kendisi hususi hayatında aşkı ve aşık olmayı hiç sevmiyor. Orhan Elmas bir müddet Babıali'de dergi ressamlığı ve yazarlık yaptıktan sonra sinemaya geçti. Basınla ilgili bir hikayesini şöyle anlatıyor :
- Bir ara "Çiçek" adlı bir magazin çıkartıyordum. Bir gün o zamanın valisi bizim mecmuaya, mecmua piyasaya çıkmadan bir gece önce el koydu. Uzun uzun münakaşa etmemize rağmen izin alamadık. O gece bütün kapaklar söküldü. Yeni kapaklar bastırıldı, ertesi günde mecmua tam saatinde yeni bir imtiyazla "Yeni Çiçek" adıyla mecmua çıktı.
1945 yılında Toros çocuğu adlı filmle sinemaya geçen Orhan Elmas "Unutulan sır", "Canavar kadın", "Acı yol", "Bir yaz yağmuru" ve "Bir bahar akşamı" gibi filmlerde oynamış. İlk rejisörlüğünü de 1949'da çevirdiği "3. kat cinayeti" ile yapmış.
- Bir gün bir film çeviriyordum. Farkında olmadan Kağıthane'de bir tarlaya girip bozmuşuz. Tarla sahibi ile münakaşa ettik. Ama sonunda Kağıthaneliler bizi bir hayli dövdü...
6, 7 filmde hem oyuncu hemde rejisör olan ve bazı filmlerinin senaryolarına da yardım eden Orhan Elmas, oyuncu-rejisörlüğün aleyhinde.
Şarkıcılardan Johnny Mathis, Nat King Cole, Doris Day'i. Müzik olarak Fasination, My little one, Rachmaninoff'un 2 numaralı piyano konçertosunu, Chopin'in polonezini seven Orhan Elmas her gün, işi olsa da olmasa da Taksim ile Tünel arasında 12-13 kere gider gelirmiş.
- Yürümeyi çok seviyorum. Yazında ikinci sporum yüzme oluyor. Ama iyi yüzemiyorum. 50-60 metre sonra batıyorum...
20 ocak 1927'de Beşiktaş'ta doğan aktör- rejisör Orhan Elmas koyu bir Galatasaray taraftarı. Genç aktör yazarlardan bizden en çok Yaşar Kemal'i, yabancılardan John Steinbeck'i; sinema oyuncularından bizden : Ayhan Işık'ı, Belgin Doruk, Göksel Arsoy'u. Yabancılardan : Anthony Quinn, Audrey Hepburn; filmlerden de Kırık çanaklar ile İnsanlık suçunu beğeniyor.
Orhan Elmas bir ara boks ile de uğraşırmış.
- Galatasaray takımında bir ara boks yaptım. 1,5 yıl kadar çalıştım.
Orhan Elmas filmlerinde yıldızları aşık ettirse de kendisi aşkı bulamamış. İki kez evlenmiş ve hemen arkasından boşanmış...1962