Paris Tanju Okan'ın güzel sesini ve Fransızcasını tuttu.


Paris Tanju Okan'ın güzel sesini ve Fransızcasını tuttu.  
Türk şarkıcısının doldurduğu plağın kapışılmasına sebep Fransızcayı yanlış telaffuz etmesi.
Tanju Okan Fransızca okudu : 45'lik bir plak söyleyen Okan. Bir yüzünde "Aşkımın tebessümü" öbür yüzünde "Dünyada yalnız sen olsaydın". Plak şimdiden binlerce satmış. 
Fransa'nın plak krallarından Eddie Barclay, kanuni Hilmi Rit'in ilgiyle karşılanan plağından sonra ikinci bir Türk sanatçısının plağını daha piyasaya sürmüştür. Genç şarkıcılarımızdan Tanju Okan'ın 45 devirlik ve iki şarkılık plağının Paris'te tutulacağı söylenmektedir.
Tanju plağa "Le sourire de mon amour - Aşkımın tebessümü" ve "S'il n'y avait que tol au monde - Dünyada yalnız sen olsaydın" adlı iki şarkısını okumuştur. Tabii Fransızca olarak ve kendine mahsus telaffuzla...
Paris'teki bütün yabancı şarkıcıların sevilmesine özel telaffuzları sebep. Fransa'da uzun süreli kalıp da bu telaffuzları değişenler "Fransız oldu" bahanesi ile sevilmez oluyor. Bunu bilen bazı yabancı şarkıcılar, bozuk telaffuzlarını muhafaza edebilmek için özel ders bile almaktadırlar. Birden bire inanılması güç; fakat düpedüz gerçek... 
Bizim Tanju Okan aynı bozuk fakat sevimli telaffuzu sonuna kadar sürdürebilirse Fransızların sevgisini kaybetmeyecektir diyenler çoğunluktadır...1970 Hayat Dergisi.