Melik Talal, Ortaköy Şifa Yurdunda.


KRALIN SELAMI
Ürdün kralı Hüseyin'in babası, sabık Haşimi Ürdün kralı Talal, yıllardan beri kaldığı Ortaköy şifa yurdunun balkonundan her zamanki gibi Boğazı seyrediyordu. Uzaktan resmini çeken basın mensuplarının kendisini selamladığını görünce önce şaşırdı. Öyle ya yıllardan beri unutulan bir kraldı. Onun hayatı burada dört duvar arasında geçmekteydi ve sadece belirli kişileri görmekteydi. Manzara da oldum olası hep aynıydı. Boğazın mavi suları ile Beylerbeyi sırtları. Sonra gülümsedi. Krallığı zamanındaki geçit törenlerini hatırladı sanki. Asker gibi dimdik durdu ve sağ elini sağ kaşının hizasına getirerek selam verdi... 

Eski Kralın Yeri : Talal uzun yıllardan beri Ortaköy'deki şifa yurdunda okla gösterilen dairenin alttaki resim balkonundan değişmeyen manzarayı seyreder. Onun ülkesi artık bu daire, ordusu ise birkaç hastane görevlisidir. 

Balkonda : Kral Talal gazetecilere böyle elini sallayıp seslendi.
Ortaköy sırtlarının yıllanmış misafiri kral Talal :
20 yıl sonra hayali ordusunu selamlıyor.
Ürdün'de krallığı 1 yıl 14 gün süren Talal hastalığı yüzünden tahttan indirildiğinden bu yana boğaza bakan bir hastane odasında ömür tüketiyor...1970 Hayat Dergisi.