Ver Elini İstanbul 1962.


Ver Elini İstanbul
Oynayanlar : Tanju Gürsu, Çolpan İlhan, Leyla Sayar, Öztürk Serengil, Senih Orkan, Mualla Kavur, Nubar Terziyan. Rejisör Aydın Arakon idaresinde çevrilmiş bir Acar film prodüksiyonu.
Anadolu'da doğup büyüyenler için İstanbul özlenen bir şehirdir. Hayal edilen eğlenceleri, lüksün her şeyin en iyisi ancak orada bulunur. İstanbul'a cepleri dolu gelenler paralarını en iyi şekilde harcayıp bitirdikten sonra gitmeyi düşünürler. Ama bunların arasında hayalleri gerçekleşmeyenler de vardır.
Ver elini İstanbul'da İstanbul hasreti duyan Adanalı bir gencin hikayesi anlatılıyor. Senaryodaki ana fikir bu olduğu halde olayların zincirleme geçişlerle sürdürülüp açıklanışı seyircinin hafızasını zorlamış oluyor.
Okulda numarası 21 olduğu için arkadaşlarının ona "21 Kemal" dedikleri Kemal (Tanju Gürsu) adlı genç trenle İstanbul'a geliyor. Delikanlının her halinden büyük bir şehirde yaşamaya kararlı olduğu belli. Vapurla karşı sahile geçerken denizin enginliklerine bakıp sık sık tekrarladığı bir laf var : "Ah İstanbul senin kralın olmazsam bana da 21 Kemal demesinler Allah'ıma Allah'ıma diyorum..."
21 Kemal bir otele yerleşecek sonra da elde edeceği 50.000 lirayla İstanbul'un hakimi kesilecektir. Fakat ilk teşebbüsleri neticelenmeyince delikanlının bütün ümitleri bir anda kırılıveriyor.
Aynı otelde kalan terk edilmiş bir genç kız Aysel (Çolpan İlhan) ile tanışıyor. Aysel sevinç ve alakaya muhtaçtır. Kemal'i düşüncelerinden vazgeçirmeye çalışarak beraber yaşamalarının daha güzel olacağına inandırmaya çalışmaktadır...1962