Eski Yeşilçam Figüranları


Enteresan tip : Figüranlar çalışmadıkları günlerini kahvelerde geçirirler. En heyecanlı kağıt oyunlarında bile gözlerin ucu kapıda, kulaklar kiriştedir. Çevrilen filme figüran lazım olduğu zaman filmciler ya figüran bürolarına ya da bu kahvelere gelirler. Kahvelerden figüran hem çabuk hem de daha ucuza temin edilir. Kalabalık arasında göze çarpmak, filmlerdeki egzantrik tipleri makyaja hacet kalmadan temsil etmek için bazı figüranlar sakal ve bıyıklarını uzatarak şanslarının açılacağına inanır.


 Giyim kuşam : "Figüranlık" yerli filmcilikte geniş bir konudur. Figüranları giydirmek de gün geçtikçe önem kazanan bir iş olmuştur. Üstte bir figüran aksesuarcı Niyazi Er'in gardırobundan kostümünü alırken görülüyor.


 Sıra bekleyiş : Figüran bürolarına hemen her gün "yıldız" olmak hayaliyle bir kaç kişi başvurur. Bunların fotoğrafları defterlere yapıştırılır. Karşılarına boyu, kilosu, saç rengi, göz rengi, adresi yazılır. Film çalışmasından bir gün önce bunların en güzellerine haber gönderilir. Kokteyl elbiseli, tuvaletli kadınlar çabuk iş bulur.


Bir filmin çevrilişi sırasında prodüktörü düşündüren şeylerin başında figüran meselesi gelmektedir. Bugüne kadar filmlere figüran bulma işi tam bir şekilde düzenlenmemiş ve başı boş bırakılmıştır. (E. Rıza Olcayto 1962)