Zeynep AksuSEKİZ ANNE SEKİZ KIZ : "Kızımın sinema merakı kocamı evden kaçırdı..."
RESSAM ANNENİN ARTİST KIZI : Zeynep Aksu'nun annesi Nesrin Demircioğlu'nun ilk yağlı boya tablosunun modeli kızı Zeynep Aksu olmuş (üstteki resimde duvarda asılı duran tablo). Üstte alt fotoğrafta Zeynep 4 yaşında annesi ile...

5 yaşındaki minik kız o öylesine yaramazlık etmiş öylesine ortalığı kırıp geçirmişti ki annesinin tahammülü kalmamıştı. Küçük kızını kolundan tuttuğu gibi kiler olarak kullanılan odaya hapsetti. Odaya kapatılan kız çaresizlik içinde basıyordu yaygarayı. Bir ara ses seda kesildi. Bu defa da aldı mı anneyi bir merak ?.. Düştü mü içine bir şüphe !... İçinden "Bu sessizlik pek hayra alamet değil..." diyerek odayı açmaya karar verdi.
Genç anne daha kapıyı aralar aralamaz hayretten küçük dilini yutacak gibi oldu. Kızı duvarda asılı duran 4 kiloluk muz hevengini aşağı indirmiş afiyetle yiyordu...
İşte o günlerin küçük yaramazı bugünün sinema yıldızı Zeynep Aksu'nun çocukluk yıllarından bir anı. Annesi Nesrin Demircioğlu :
- Hiç unutmam, diyor. 
Zeynep muzları yedikten sonra tam 3 gün hasta yattı. O gün bu gün muzu pek sevmez !

BABAYI KAÇIRAN SİNEMA MERAKI
Zeynep Aksu büyüdükçe durulmuş. Şimdi uysal mı uysal bir kız. Okul çağında başarılı bir öğrenci olarak dikkati çeken Zeynep sonradan sinemaya merak sarmış. Ama ne merak... Annesi diyor ki :
- Mecbur oldum onu bir artist yarışmasına sokmaya. Girdi ve kazandı. Ama düştü mü içime bir korku. Nedense hiç tanımadığım sinema çevresini, gençleri yiyen bir canavar olarak görüyordum. Şimdi, önceki düşüncelerim değişti. Ama iş işten geçti. Çünkü Zeynep sinemaya girince, babası da evden çıktı !... Kısacası kızımın sinema artistliği yuvamı yıktı. Her şeye rağmen onun bugünkü durumu beni fazlasıyla memnun ediyor. Tek üzüntüm Zeynep'in merhametli ve fazla iyilik sever olmasıdır. Bu yüzden istismar ediliyor.

RESSAM ANNE
Nesrin Demircioğlu genç kızlığından bu yana resimle uğraşırmış. Önceleri kara kalem denemeleri yapmış. Şimdi ise yağlı boya çalışıyor. İlk yağlı boya tablosunun modeli ise kızı olmuş. Nesrin hanım :
- Yağlı boya çalışmaya başlamadan önce uzun uzun düşündüm, diyor.
Sonunda Zeynep'in bir küçüklük resminden faydalanarak onun tablosunu yaptım. Bütün arzum kızımında benim gibi resme ilgi duymasıydı. Bir ressam olamadı ama sinema sanatçısı oldu...
"Kadın, anne olarak dünyaya gelir.." diyen Nesrin hanım şimdi kızının anne olacağı günü bekliyor ! Hemde dört gözle.

Gelecek hafta : Hülya Koçyiğit...1971