Ay Taşı Türkiye'de...


LİZ'İN ELMASINDAN BÜYÜK...

Kıymetli taşlar elbette ki hanımları erkeklerden daha fazla ilgilendiriyor. Ama kuyumcu vitrinlerini süsleyen kıymetli taşlarda Ay'dan gelen taş arasında bu defa hanımlarımız bir ayrım yapmadılar.
Özellikle Richard Burton'un eşine hediye ettiği 11 milyon lira değerinde, 69 kıratlık ünlü "Liz" elmasıyla 35 gram ağırlığındaki 350 milyon liralık ay taşını mukayese ettikleri görüldü.


NE MUTLU BİZE...

Bugünün gençliği kendisini ninelerinden, dedelerinden şanslı sayıyor. Ataları gibi Ay'ı bir hayal kaynağı olarak düşünmek şöyle dursun, oradan insan eliyle getirilen taşı görmek fırsatını bulduğu için.


KIYAMET Mİ YAKLAŞTI ?

Ay taşını görmeye koşanlardan bazısının içini müthiş bir şüphenin kemirdiği belli oluyordu. Bir kısmı insanoğlunun Ay'a gerçekten gittiğini bile şüpheyle karşılıyordu. Onlar için şu küçücük taş parçasının Ay'dan geldiğine inanmak kolay olmayacaktı. Taşı görüp evlerine dönenler arasında ciddi ciddi, "Acaba kıyamet günü mü yaklaştı ?..." diye söylenenlere rastlanıyordu. Başörtülü yaşlı bir hanımın da salondan çıkarken ellerini açıp "Allah'ım bugünleri de mi görecektik ?!" diye söylenmesi gülüşmelere yol açtı...


Ay Taşı Türkiye'de
Ankara ve İstanbul halkı 3,5 milyar yıllık ay taşını Kraliçe Elizabeth veya İmparatoriçe Farah Pehlevi'nin tacından alınmış bir mücevher gibi merak ve heyecanla seyretti.
Nitrojen gazı dolu cam bir fanus ve içinde küçücük kahverengi bir taş. Bu ufacık garip cisim gerçekte insanoğlunun yüzyıllar boyunca rüyalarını süsleyen erişilmesi imkansız hayalin bir sembolüdür. Ay'a giden astronotlar toplayabildikleri taşları, toprakları dünyaya getirmişlerdi. İlim adamları baş başa verip ay'dan gelen bu taşları incelediler. Ay'ın yapısındaki sırrı çözme gayretine giriştiler. Bugün artık ay'da su ve hayat bulunmadığı anlaşılmıştır. Ay'ın yüzeyindeki taşların da dünyamızdaki taşlardan çok farklı bilinmektedir. Ay'dan getirilen taşlarda krom, titanyum, yitriyum ve zirkonyum gibi yeryüzündeki taşlarda pek az bulunan elementler bol miktarda mevcuttur. Bilginler ay taşlarını ilim projektörleriyle aydınlatmaya devam etsinler, bizler gene de bu küçücük cisimlerde hayallerimizi süsleyen romantik bir yön aramaktan vazgeçemeyeceğiz. İşte Ankara ve İstanbul'da şeffaf kabının içinde teşhir edilen taş da bu yüzden ayrı bir önem taşımaktadır. 

3,5 milyar yaşında
Bilim adamlarının tahminlerine göre temmuz ayında Apollo 11 astronotları tarafından getirilen bu taş 3 milyar 500 milyon yıllıktır. Ay'ın tepelik bölgelerinde 1 milyar yıl daha yaşlı taşların bulunduğu sanılmaktadır...1970