Nikolas Onassis


"BEN ONASSIS'IN KARDEŞİYİM"
MEZARCI ONASSIS
Nicolas Onassis 61 yaşında kaba saba bir adamdır. Fakat iki mesleği vardır : Bahçıvanlık ve mezarcılık.

KÜÇÜK ONASSIS'İN SARAYI
Milyarder Yunanlı armatör Aristotle Onassis'in kardeşi olduğunu iddia eden Nikolas Onassis bu yıkık dökük, köhne kulübede oturuyor.
OCAK BAŞINDA
Ağabeysi en mükellef sofralarda karın doyururken fakir kardeş Nikolas bu ocakta çalı çırpı yakarak kendi yemeğini pişirir. Bazı geceler aç yattığı da olur.
Onassis'i mi aradınız ? Onu tepenin eteğindeki yıkık dökük kulübede bulabilirsiniz. Damı eski teneke parçalarıyla kaplanmış olan kulübe denize bakar.
Ege denizi kıyısındaki bu küçük Strantion kasabasında halkın çoğu bölgenin en önemli serveti olan kurşun madenlerinde çalışır. Her evin önünde ufakta olsa bir bahçesi vardır. Bahçeleri yabancı otlar bürümeye başladığı zaman Onassis yardıma çağrılır. Fakat Nikolas Onassis'in bir işi daha vardır : Kasabadaki ölüleri gömer.
Milyarder ağabey Aristotle Onassis servet ve ihtişam içinde yüzerken kardeşi Nikolas Onassis'de Yunan ve Shakespeare trajedilerinin felaketzede kahramanlarını andırmaktadır. Bu 61 yaşındaki ufak tefek mezar kazıcısı milyarder Aristotle Onassis'in öz kardeşi olduğu iddiasındadır.
Mezarcı Onassis hayat hikayesini şöyle anlatıyor :
- Annemizle babamız hiç durmadan kavga ederdi. Günün birinde annem, babamı terk etti. Boşandılar. Annem daha sonra Istavro adında biriyle evlendi. Onlar öldükten sonra beni kimsesizler yurduna gönderdiler. Ari (ağabeysi Aristotle'den böyle bahsediyor) muvaffak oldu, ben sürünüyorum.
Nikolas, daha sonra ağabeysi Aristotle'e pek çok mektup gönderdiğini fakat ondan cevap alamadığını belirtmektedir. Sevdiği kadınlara adalar hediye etme gücüne sahip olan taçsız kral Aristotle Onassis'in mezarcı kardeşi bütün eşyası lime lime olmuş bir kilim, bir saman yatak ve bir yığın eski gazeteden ibaret olan yıkık dökük bir kulübede oturur. Mezar kazıcısı Onassis bugüne kadar ağabeysi hakkında yayınlanmış bütün yazıları saklamıştır...1970