"Biz Erenköylüler"


"Biz Erenköylüler" (Röportaj : Cengiz Yarbağ - Fotoğraflar : Kutlu Ertuna)


Her alanda öncü kadınlar yetiştiren Erenköy kız lisesinde okuyanlar Atatürk'ün şu sözlerinden ilham alıyorlar : "Yeryüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir."
DİNAMİK İDARECİ : Erenköy kız lisesinin müdiresi Türkan Aymakoğlu makamında.
ESKİ VE YENİ BİNALAR : Erenköy kız lisesi 1918 yılı 1 Mart günü İstanbul'un en güzel binalarından biri olan Rıdvan paşa köşkünde tedrisata başlamıştı (üstte sağda). İtalyan şatoları taklidi olan köşkün dillere destan bir iç dizaynı vardı. Duvarları boy aynalarıyla, salonları heykellerle, tavanlar rokoko tarzında nakışlı avizelerle süslüydü. Bina Maarif nezareti (Milli eğitim bakanlığı) tarafından 7.500 altına son sahibi Mabeyinci Faik Bey'den satın alınmıştı. Bir süre sonra Topçu Hacı Hüseyin paşa köşkü de son sahibi 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan'dan alınarak okula dahil edildi."Erenköy inas sultanisi" adıyla faaliyete geçen okulun bu binalardaki tedrisatı 1945 yılına kadar devam etmiştir. 1945 yılının 22 Şubat gecesi çıkan yangınla her iki bina kül olmuştur. Ancak öğrenime ara verilmemiş, bir süre dağınık binalarda ders görülmüş ve 1954-1955 ders yılında Erenköy kız lisesi şimdiki modern okul binasına kavuşmuştur (üstte solda). Lise, yatılı öğrencilerin barındığı 420 yataklı bir binaya daha sahiptir...1970

LABORATUVARDA : Erenköy kız lisesinde bir laboratuvar çalışması. Öğrenciler modern aletlerle ders görüyorlar.  

Spor salonunda modern İsveç jimnastiği çalışması yapan öğrenciler.  

ERENKÖY'ÜN İKİ YÖNÜ 
Solda Erenköy kız lisesinin İstanbul ve Türkiye şampiyonu olan aletli jimnastik ekibi kazandıkları madalyalarla. Ayaktakiler soldan : Sevinç Erkan, Nurten Konoç, Feyza Güvener, Sabahat Torun ve ortada Belma Özmen.
Sağda, Bir model ile resim yapan lisenin bir sınıfı görülmekte...