Alan Ladd, Van Heflin, Jean Arthur


"SİLAHLAR KONUŞUYOR"un unutulmaz yıldızı ALAN LADD öldü !
Böylece Hollywood'u Hollywood yapan şöhretlerden birisi daha göçmüş oldu.

Hollywood'un eski şöhretlerinden ve en çok sevilen simalarından olan Alan Ladd geçen ocak ayının son günü Palm Springs'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü. Ölümünden on gün önce bir kaza sonucu dizinden yaralanmış olan sanatçı uşağı tarafından yatağında cansız bir şekilde bulundu. Aynı uşak 1962'de Alan Ladd odasında tabancasını temizlerken kendisini yaraladığı zamanda vaktinde yetişerek hayatını kurtarmıştı. Fakat bu sefer sadık uşak geç kalmış ve kader son sözünü söylemişti.
Alan Ladd beyaz perdede şöhretini çetin bir mücadele sonunda elde etmişti. 1913'de Arkansas'ta doğan genç adamın önce şarkıcılığa merakı vardı. Bu alanda başarılı olamayınca bir taşra kasabasında muhabir olarak çalıştı. Fakat ilk sevdasından vazgeçemeyip bu sefer teknisyen olarak yeniden Hollywood'a döndü.
Alan Ladd'ı beyaz perde seyircisine tanıttıran ve sevdiren 1942'de çevirdiği "Silahlar konuşuyor" adlı film oldu. 

Bu filmde seyirciler karşılarında gördükleri az konuşan fakat sempatik yüzlü, sert yumruklu aktörü derhal sevip benimsediler. Aynı yıllarda Sue Carol ile evlenen Alan Ladd, bundan sonra şöhret basamaklarını hızla tırmandı. 1950'de artık alnına dökülen saçları ile genç kızların hayalindeki ideal erkek tipi olmuştu.
Alan Ladd'in çevirdiği ve sanat yönü en kuvvetli filminde George Stevens tarafından yönetilen "Vadiler aslanı" (Shane) olduğu muhakkaktır. Yakışıklı aktör bu filmde sert erkek tipinin en güzel örneklerinden birini sergilemiştir.
Dört çocuk sahibi olan Alan Ladd, yaşadığı çevrenin ender mesut çiftlerinden biriydi. Ölümü ile beyaz perde dünyasının eski başkenti Hollywood, kendisini Hollywood yapan sanatkarlardan birini daha yitirmiş oldu... Üstte;
Müteveffa aktör, eşi Sue Carol ile. Altta ise en beğenilen "Vadiler aslanı" filminde Van Heflin (ortada) ve Jean Arthur ile filmin bir sahnesinde görülmekte....1964