James Bond'un hayalindeki otomobil "Chitty Chitty Bang Bang".


James Bond'un Hayalindeki Otomobil
Çitti bang-bang ! (Chitty chitty bang bang) Bunun bir film adı olduğunu söyleyince belki biraz şaşıracaksınız. Ama hemen ardından 1900 model bir otomobilin hareket ederken bu sesi çıkardığını ilave edersek işin iç yüzünü çok daha kolay anlayacaksınız. Fotoğrafını da gördüğünüz bu garip araba 007 James Bond'un yaratıcısı müteveffa yazar Ian Fleming'in hayalinden doğmuştur. Sonradan yazarın bu hikayesi ele alınıp, bir filme konu olarak işlenmiştir.
Düşünün bir kere : Arabanın düğmelerinden birine bastığınız zaman ya helikopter, ya deniz uçağı, ya da doğrudan doğruya uçak olmaktadır. Ayrıca çocuklar ötesini berisini emmeye başladıkları zaman birtakım sesler çıkararak durumu sahibine haber vermektedir. Dört vitesli arabanın başka marifetleri de var. Mesela otomatik olarak kahvaltı hazırlamak gibi !

"Çitti- Bang-Bang" ile bir aile gezintisi... Direksiyondaki Dick Van Dyke halinden son derece memnun. Üstte Ann Sally, Ann Howes kendinden pek o kadar emin değil. "Çiti bang bang"in ne gibi sürprizler hazırlayacağı hiç belli olmaz ama !
(1967)