Kara Harp Akademisi 124. Yıl Kutlaması


EN GENÇ VE EN YAŞLI AKADEMİLİLER BİR ARADA
71 YIL ÖNCEKİ MEZUNU KUTLADILAR

Yıllar yılı binlerce kurmay subay yetiştiren harp akademilerinin günü Yıldız'daki akademi binasında büyük törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay başta olmak üzere bu kutsal ocaktan yetişen güzide subayların hepside törende hazırdılar. Üstteki resimde soldan : Genelkurmay başkanı orgeneral Mehduh Tağmaç, Cumhuriyet senatosu başkanı Tekin Arıburun, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Atatürk'ün silah arkadaşlarından emekli orgeneral Fahrettin Altay şeref masasında. Alt fotoğrafta Akademi komutanı orgeneral Suat Aktulga akademinin en yaşlı mezunu olan emekli kurmay albay Refik Uran'a (1901 mezunu) törenle şeref plaketini veriyor.  

Kara harp akademisinin 124, Deniz harp akademisinin 42 ve Hava harp akademisinin 35. kuruluş yıl dönümleri İstanbul'da Yıldız harp akademileri komutanlığında yapılan bir törenle kutlandı. Akademi komutanı orgeneral Suat Aktulga törende yaptığı konuşmada ordumuzun göz bebeği genç kurmay subayların, Akademinin sembolü olarak daima Atatürk'ü tanıdıklarını ve onun ilke ve felsefesinden bir an bile ayrılmama andı içtiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı, Senato başkanı, Milli savunma bakanı, Kara ve Deniz kuvvetleri komutanlarıyla 1. ordu komutanı, Milli güvenlik kurulu genel sekreter ile Askeri şura üyeleri bu tören münasebetiyle İstanbul'a gelmişlerdi. Şeref misafiri olarak davet edilenlerden Emekli orgeneral Fahrettin Altay ve Akademi öğrencisi bütün subayların hazır bulunduğu tören hayattaki en yaşlı Akademi mezununa Akademiler komutanının verdiği şeref plaketi ve yenen yemekle son buldu.
Toplantı samimi bir hava içinde dağılırken bütün davetliler ordumuzun yeni kurmaylarının şahsında geleceğin büyük komutanlarını görmenin kıvancını yaşıyorlardı...1972