Ürdün kralı Melik Talal.


HAŞİMİ SOYUNDAN GELEN KRALIN ÇİLESİ SONA ERDİ...

19 yıl süren bir gurbet hayatı sona erdi. Hazreti Muhammed'in de bağlı olduğu Beni Haşim soyundan gelen Ürdün hanedanının ikinci kralı Talal 18 yıl, 10 ay ve iki gün Ortaköy'ün İstanbul boğazına bakan bir hastane odasında yaşadıktan sonra yine aynı odada gözlerini hüzünle bu fani dünyaya kapadı.
Talal, Ürdün'ün ilk kralı Abdullah'ın büyük oğluydu. Babasının camide öldürülmesi üzerine 1951 yılında Ürdün tahtına çıkmış ama akli muvazenesindeki bozukluk yüzünden vezirler meclisinin kararı ve parlamentonun tasdiki ile tahttan indirildi. Yerine o zaman 13 yaşında olan oğlu Hüseyin geçirildi. Tallal 1952'de tedavi edilmek için Türkiye'ye getirilerek Ortaköy şifa yurdu 22 numaralı odaya yatırıldı. Koru içinde yer alan hastanenin Boğaz'a bakan bu odasındaki hayat görünüşte hoştu fakat eski kral bir tür mahpus idi.
Emrimde Ürdünlü bir yaver ve iki Türk polisi vardı. Ruhi depresyon hali devam ettiği için bir profesör ile bir hemşirenin daimi gözetiminde idi. Böylece gurbet hayatı 19 yıla yakın bir süreyi bu odada geçirmişti eski kral... Ziyaretçisi yalnızca eşi ana kraliçe Zeyn olmuştu bu süre içinde. Oğlu Hüseyin 19 yıl içinde birçok kez geldiği İstanbul'da babasını görememişti...1972 Hayat Dergisi.