İlk Türk Kadın Futbol Hakemi : Sema Tokat


Kadın orta hakemi , yan hakemleri ve oyuncular halkı böyle selamladılar.

Türkiye'nin ilk kadın hakemi Sema Tokat, yanında yardımcıları ile koşarak sahaya böyle çıktı. Seyirciler sahada bir kadın görünce gözlerine inanmakta zorluk çektiler. 

İlk Türk kadın hakemi Sema Tokat, İzmir'de hakemler arasındaki maçı idare etti.
En büyük meziyeti otoritesi idi.
Geçenlerde İzmir'de oynanan Göztepe-Voyvodina maçından önce bir dostluk karşılaşması yapan Manisalı hakemlerle İzmirli meslektaşları stadı dolduran binlerce seyirciyi bol bol güldüren bir maç çıkarttılar ve İzmirliler bu maçtan 1-0 galip ayrıldılar.
15'er dakikalık iki devre halinde oynanan karşılaşmada seyirciler bilhassa şişman ve göbekli hakemlerin sahada yuvarlanışına hayran kaldı. Ama maçın en enteresan tarafı ne göbekli hakemler ne de bunların her çalım denemesinde yere düşmeleriydi. Asıl orta hakemin bir kadın oluşu seyircileri pek ilgilendirmişti. Afyon bölgesinden Sema Tokat Türkiye'de futbol maçı yöneten ilk kadın hakem sıfatını kazanırken maçı çok dikkatli ve ciddi bir şekilde idare etmiş ve en ufak hatayı gözünden kaçırmamıştır. Birçok erkek hakeme taş çıkartacak kadar otoriter olan Sema Tokat kararlarında isabet ve çabukluğuyla dikkatleri üzerine çekmiştir...1968