KIBRISLI TÜRKLERİN AHI TUTTU !


KIBRISLI TÜRKLERİN AHI TUTTU !
Yavru vatanda neler oluyor ?
(ETTİĞİNİ BULDU : Yorgacis kıvırcık saçları, sarkık dudakları ve esmer çehresi ile Rum'dan çok bir Arap tedhişçi görünümündeydi...)

 Gecenin sessizliğini birbiri ardına patlayan 6 el silah sesi bozdu. Bu ilerlemiş saatte, Lefkoşa'nın Milea Kyhrea kesimi çoğunlukla sessizdir. İn cin top oynar. Nitekim, otomatik atan tabancalarının yankılar yapan tarakasına tek kul koşmadı. Silahlı mütecavizler koyu karanlıkta kaybolup gittiler.
Daha ilk kurşunda otomobilinin direksiyonu üzerine cansız yığılıp kalan şahsın adı Polikarpos Yorgacis idi. 39 yaşında, evli, 2 çocuk sahibi eski bir politikacıydı. Uzun yıllar Kıbrıs iç işleri ve savunma bakanlığı görevinde bulunmuştu. Öldürüldüğü zaman birtakım karanlık işlerinin yanı sıra Lefkoşa'da bir kibrit fabrikasını işletiyordu.
VARAN BİR !...
Lefkoşa halkı olaydan sabahın erken saatlerinde haberdar olmuştu. Ama çok geçmeden Kıbrıslı Türk ve Rumlardan müteşekkil büyük bir kalabalık cinayet mahallini doldurdu. Polisin kordon altına aldığı otomobildeki cesetle hemen herkes ilgileniyordu.
Bilhassa Türkler, direksiyon başında cansız yatan Yorgacis'in cesedine merakla bakıyorlardı. Daha birkaç gün önce bir İngiliz gazetecisine "Ben ölümden korkar mıyım ?" diyen ünlü EOKA'cının yüzünde hala göğsüne çevrilen tabancaları gördüğü andaki korku ifadesi vardı. Lefkoşalı Türkler, Yorgacis'in cesedi cankurtaran arabasına yüklenirken :
- Varan bir !... diyerek olay yerini terk ettiler.
Yorgacis, Türklere yaptıklarının cezasını bulmuştu.

RAKİPLER BİRBİRİNİ YİYOR...
Yavru vatan Kıbrıs'ta her zamankinden ayrı bir hava esiyor artık. Şimdiye kadar devamlı adadaki Türklerin imhası için hazırlanan planlar bu defa Rum liderlerinin birbirlerini yok etmesi için düzenleniyor.
İlk olarak "Derhal enosis" diye direten müfrit Eoka'cı Yorgacis, rakipleri tarafından saf dışı edildi. Kıbrıslı Türkler birinci düşmanlarının üzerine bir çarpı işareti çektiler. Şimdi geride en az Yorgacis kadar azılı bir Eoka lideri var : Nikos Sampson ! Ancak o da Rum temsilciler meclisi başkanı Klerides ile birlikte canının korunması için polise müracaat etti.

GRIVAS'IN SAĞ KOLU
Polikarpos Yorgacis, 39 yaşındaydı ama son olaylar yakınlarının anlattıklarına göre onu en az 20 yaş ihtiyarlatmıştı. İleri derecede miyoptu. Sarkık dudakları ve kalın bıyığı ile Rum'dan çok bir Arap tedhişçi görünümündeydi. Tahsili yarım kalmıştı.
Yorgacis, Grivas'ın adadan ayrılmasından sonra onun yerini almıştı. Bakanlık koltuğunda oturması işlerini kolaylaştırıyordu. Emrindeki kuvvetleri rahatlıkla Türkler üzerine sürebiliyordu. Ancak 1968 yılında Yunan başbakanı Papadopulos'a yapılan suikast olayına adı karıştığı için istifaya zorlandı. Geçenlerde Makarios'a karşı tertiplenen suikast olayında yine adı geçtiğinden Lefkoşa'nın en yüksek binasının 8. katında polisler tarafından enterne edildi. Sonrada Beyrut'a kaçmak isterken yakalandı. 
Yorgacis, Kıbrıs'ta derhal Enosis yapılması tezini savunanların lideriydi. Vaktin nakit olduğunu söylüyordu. Bu yüzden bir zamanlar pek yakın olduğu Makarios'la arası açılmıştı. Makarios derhal Enosis yapılmasını istemiyor, böyle bir hareketin Türkiye'nin müdahalesini gerektireceğini söylüyordu. O, öteden beri Enosis'i yavaş yavaş gerçekleştirme fikrindeydi. Bu yüzden iki kader ortağının arası açıldı. Neticede birbirlerinin can düşmanı oldular.
Cinayet gayet iyi planlanmıştı. Tıpkı onun Türkler için hazırladığı katliam planları gibi. Telefonla Lefkoşa'nın ıssız bir köşesine çağırmışlar ve 6 kurşunla orada işini bitirmişlerdi. İşte bu yüzden kanlar içindeki cesedini seyreden Türkler :
- Etme bulma dünyası bu, diyorlardı. Şimdiye kadar yaptıklarının kefaretini bu şekilde ödedi. 
Kıbrıslı Türklerin imhası için hazırladığı cinayet planları yüzünden Kıbrıs Houdini'si (Houdini, ünlü bir sihirbazdır.) lakabını alan Yorgacis ölümünden bir süre önce tutuklu olduğu Lefkoşa emniyet müdürlüğü binasında kendisi ile konuşan bir gazeteciye : 
- Makarios her şeyin suçunu bana yüklüyor. Kıbrıs'ta deprem olsa benden bilecek. Aslında onu tasvip etmiyor değilim. Ama solcuların bir kuklası olmasına karşıyım, demişti.
1959 yılında geçici hükümet devrinde Eoka'nın baskısı ile iç işleri bakanlığına getirilmiş, 1963 yılbaşında savunma bakanlığı görevini de üzerine almıştı. 1963 senesinde "Kanlı yılbaşı" adıyla anılan olayların yaratıcısı yine Yorgacis oldu. Bu hadiselerde birçok ırkdaşımızın kanına girdi.
Sonunda ellerini Türk kanına bulayanlar birbirine düştü. Cani imha planlarını kendi cephelerinde yer alan hasımları için hazırlamaya koyuldular. 
Üzerinde yaşadığımız dünya öyle bir dünya ki, ne ekilirse o biçiliyor. 1963 yılının 21 Aralık günü başlattığı "Kanlı Yılbaşı" olayları esnasında emrindeki tedhişçiler ile kadın çocuk demeden her önlerine çıkan masum Türk'ü öldürten Eoka'cı Yorgacis'de ırkdaşları tarafından kurşunlandı.
Şehitlerimizin ruhu biraz olsun rahat etmiştir artık...


Müfrit Enosisçi Yorgacis, 23 yaşındaki genç eşi Fotini ve diğer Eoka'cılarla bir basın toplantısına geliyor (üst sol fotoğraf). Yorgacis 1954-1955 yıllarında Grivas'ın sağ kolu olarak tedhiş hareketlerine karışmıştı. Üst fotoğraflarda sağdaki berelinin arkasında. 
Makarios kendisine yapılan suikast girişiminden sonra yaralı pilotunun güçlükle yere indirdiği helikopterin başında görülüyor. (Üstte sağ alt fotoğraf). Makarios bu olayın sorumlusu olarak Yorgacis'i tutuklattı.


ONUN MARİFETİ : İşte Yorgacis'in marifeti olan vahşet tablosu ! 1963 yılında evlerindeki banyo küveti içinde öldürülen İlhan ailesi (üstte solda).
Bir zamanlar Eoka'nın faal bir elemanı olarak çalışan Yorgacis'in Türk kesiminde başlıca hedefi kadınlar ve küçük çocuklardı (üstte sağda)...1970