Marilyn Monroe'nun ölümünün 10. yılı ve Joe Dimaggio


Marilyn Monroe'nun gerçek yüzü...
Marilyn Monroe 1962 yılının 5 Ağustos sabahı evinde ölü bulunmuştu. 36 yaşında hayata veda eden yıldız hakkında herkes bir şeyler söyledi, herkes onun karakterini kendi görüşüne göre yorumladı... Yıldızın geçenlerde yayınlanan şiirlerini okuyan bir ruh doktoru da, Marilyn'i kendi mısralarının ele verdiğini belirtmektedir. Bu hekim Marilyn'i şöyle tanımlıyor : İç dünyası çelişkilerle dolu bir insan. Karakteriyle mesleği bağdaşmadığı için mutlu olamamış ve feci akıbetine kendi ayaklarıyla sürüklenmiş. Son derece duygulu. Onun, hayatın güçlüklerine ve sinema dünyasının ağır şartlarına dayanması imkansızdı... Marilyn Monroe, hayatta hep yalnızlıktan şikayetçi olmuştu. Kimselere kendini sevdiremediğini sanıyordu. Şimdi bütün dünyada onun adına sergiler düzenleniyor, filmleri gösteriliyor, onu anlatan kitaplar yayınlanıyor. Ve ölümünden 10 yıl sonra güzel yıldızın bu yanlış inancını silmeye çalışıyorlar...1972


Ölüler aleminde bir demet gül : Hollywood yakınlarındaki Westwood mezarlığına girdiğiniz zaman gözünüzün önünde dizi dizi uzanan kurşuni çekmeceler insanın içine korku verir. Ama Marilyn'in mezarını gece gündüz süsleyen bir demet kırmızı gül, bu kurşuni soğuk aleme biraz olsun renk katar. İkinci kocası Joe Dimaggio'nun gün aşırı gönderdiği kırmızı güllerdir bunlar.  


Gün aşırı bir demet kırmızı gül
Ne istemişti, ne oldu ? 
Marilyn Monroe ekmek parası için çırpınıp fotoğrafçılara çıplak pozlar vermek zorunda kaldığı günlerde bile bir seks sembolü olmak istememişti. Oysa herkes onun en masum pozunda bile tahrik edici bir unsur olduğuna inanıyordu.