Ortadoğu'da Gergin Bekleyiş


ORT DOĞU'DA GERGİN BEKLEYİŞ...
Arap cephesi kendi içinde henüz tam bir bütünlük sağlayamadı. İsrail'de seçimlerden önce büyük bir savaşın patlamasına ihtimal verilmiyor.

İSLAM ÜLKELERİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI YAPILDI = TÜRKİYE BARIŞTAN YANA...
Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılan 12. İslam ülkeleri dışişleri bakanları konferansına Türkiye'nin değişik konulardaki görüşü Dışişleri bakanı İlter Türkmen tarafından sunuldu (altta). Konferansta bir konuşma yapan Türkmen , İran-Irak savaşı, Afganistan bunalımı ve Filistin sorununun yanı sıra terörizm konusuna da değinerek İslam ülkelerinin uluslar arası terörizm karşısında ortak bir tavır almaları gerektiğini kaydetti.
İslam ülkelerinin dağınıklık ve kendi aralarında bir uyuşmazlık içinde bulunduğu bir zamanda toplanan konferansın sadece uyuşmazlıkları gidermeye çalışmakla kalmayıp bölgeye ve İslam ülkelerine yönelen tehlikelere karşı ortak bir tutum oluşturması gerektiğini vurgulayan Türkmen, ekonomik işbirliği eğilimlerinin güçlenmesi halinde bu olumsuz gelişmelerin bir nebze olsun önüne geçilebileceği umudunda olduğunu belirtti.
Türkiye'nin İsrail tarafından Lübnan'da girişilen askeri harekatı kınadığını, İran-Irak savaşında mutlak bir tarafsızlık siyaseti uyguladığını, Körfez ülkelerinin işbirliği konseyi kurma çabalarını desteklediğini de bildiren Türkmen, uluslar arası terörizm konusunda da İslam ülkelerinin ortak bir tavır takınmaları gerektiğine dikkati çekmiştir. 1981