Otobüsle 3 Günde İstanbul'dan Münih'e !


3 GÜNDE İSTANBUL'DAN MÜHİH'E !
Avrupa ülkeleri arasında otobüsle yolculuğa rağbet artıyor.
(Yazı ve fotoğraflar : Faruk Arık)
KAPIKULE'DE  : Bosfor turizm seyahat bürosunun turistlerin gece konaklamaları için Türkiye hudutlarında yaptırmış olduğu motel tesisleri.

AVUSTURYA'DA : Türk otobüsleri Avrupa yollarında her gün yerli, yabancı yüzlerce turisti taşımaktadır.

2. Dünya savaşına kadar dünyanın en çok gezen milleti şüphesiz ki Amerikalılardı. Bilhassa transatlantiklerle Avrupa'nın başlıca limanlarına uğrayan büyük turist grupları çekirge bulutu gibi geldikleri şehri kaplar, belli başlı yerleri bir-iki saat içinde gezip tekrar gemilerine binerek başka limanlara giderlerdi.
2. Dünya savaşı süresince bu Amerikan tipi seyyahlar kayboldu. Onların yerini vazifeyle gelip yerleşen veya geçici yabancı askeri personel ve onlarla ilgili kimseler aldı. Savaştan sonra ise fotoğraf makinesini omzuna asıp tekrar dünya turuna çıkan Amerikalı kafilelerin yanı sıra birde Avrupalı turist tipi kendini göstermeye başladı. Bunlar Amerikalıların aksine muhtelif memleketleri beşer, onar saat gezip kartpostal bilgisiyle yetinecekleri yerde, yabancı bir ülkeye hatta bir şehre gidip bütün tatillerini orada geçirmeyi tercih ediyorlar. Bunların arasında heybeleri sırtında otostopla dolaşan gençler olduğu gibi kendi ufak arabalarıyla, turistik otobüs, vapur servisleriyle gelenlerde var. Vapurun muayyen limanlardan başka yerlere uğramaması yüzünden otobüsleri seçenler daha çok oluyor.
Düne kadar yabancı otobüslerin gördüğü bu işi son zamanlarda Türk şirketleri de yapmaya başladılar. Bu işi ilk olarak bir Alman devlet otobüs işletmesi olan Touring seyahat bürosu ile anlaşmaya vararak yapan bir Türk şirketi İstanbul-Münih arasında daimi bir otobüs servisi kurmuştur. Bulgaristan-Yugoslavya-Avusturya'dan geçerek Almanya'da Münih'e varan otobüsler Avrupa'ya seyahate çıkacak Türkleri gayet konforlu bir şekilde taşırken, dış memleketlerde yılda 8 milyar mark harcayan Alman turistlerin bir kısmını da İstanbul'a getirmektedir.
Muntazam servisi, dil bilen hostesleri, tecrübeli şoför ve yardımcı personeliyle yolcunun bütün ihtiyacını temin eden bu servis büyük bir rağbet kazanmış olmalı ki aynı şirket birde İstanbul-Milano hattı kurmuştur.
Bu rağbet devam ettiği taktirde, ki edecektir, daha başka şirketlerde Avrupa'nın diğer şehirleriyle Türkiye arasında bu gibi servisler kuracaklardır.
Görülüyor ki, 2. dünya savaşından sonra Avrupa'da gelişen turizm hareketine yavaş yavaş bizde ayak uydurmaya başlıyoruz.

BELGRAD'DA : Günde 800 km yol kateden otobüslerde büyük bir konfor içerisinde seyahat edersiniz. Resimde böyle bir seyahatte yolcular Belgrad'da bir kahve molasında görülüyor (solda).
OTOBÜSTE : Her türlü hareket kabiliyeti olan geniş, rahat koltuklarda yolların nasıl geçildiğinin adeta farkına bile varamazsınız (sağda)...1964