Romeo & Juliet'in Mezarı


ROMEO VE JULIET'İN MEZARI AŞIKLARIN ZİYARETGAHI OLDU... (Suavi Sonar, Verona'dan bildiriyor)
Bugün İtalya'nın tarihi Verona şehri ümitsiz aşkın sembolü sayılan Romeo ile güzel Juliet'in hatıralarıyla doludur. Onların bir zamanlar oturdukları evler, üst üste gömülü oldukları mezar turistlerin uğrak yeri olmuştur. İşte Hayat muhabiri sizlere bu 6 asırlık aşk tapınağını gezdirmektedir. Üstte;
AŞIKLARIN ADAK YERİ : Eski manastırın mahzenindeki bu mezarı her yıl pek çok turist ziyaret ediyor. Gerçek aşkı arayanlar 600 yıl önceki bedbaht aşıkların üst üste gömülü ebedi uykularını uyudukları bu köşede kendi mutlulukları için dua ediyorlar. Bugün Avrupa'da pek çok umutsuz aşık Romeo ve Juliet'ten yardım beklemektedir...1970

 Dışarıda renk vardı, güneş vardı. İnsanlar umut ve aşk doluydular. Yemyeşil kırlar, rengarenk çiçeklerle bezenmişti. Ağaçlarda cıvıldayan kuşlar tabiatın insanlara aşk ve neşe mevsimi ilkbaharı sunduğunu söylüyordu.
Manastırın yüzyıllar boyunca insan ayakları altında ezile ezile aşınmış basamaklarından mahzene inerken bu renk, neşe ve güzellik curcunasından uzaklaşmaya başlamıştık. İçeride karanlık vardı, ölüm vardı, insanları donduran bir soğukluk vardı.
Mahzendeki taş mezarlar ölümün dehşetini ziyaretçilere acı bir şekilde haykırmaktaydı. Amacımız yüz yıllar boyunca ölümsüz aşkın sembolü olarak nitelendirilen Romeo-Juliet'in mezarını ziyaret etmek, onlara yaşamdan çiçekler sunmak.İNTİKAM : Montague'lerin oğlu Romeo, Capulet'lerin yeğeni ve rakibi Tybalt ile düelloya tutuşup önü öldürmüştür. O sırada sevgilisi Juliet aldığı ilacın tesiriyle uykudadır. Romeo, Juliet'in öldüğünü sanır ve zehirle hayatına son verir.
SENSİZ YAŞAMAKTANSA : Az sonra daldığı uykudan uyanan Juliet, sevgilisinin cesediyle karşılaşınca bir an bile tereddüt etmeden hançeri kalbine saplar... 

JULIET'İN OCAK BAŞI (ÜSTTE) : Verona'lıların iddiasına göre Kapulet ailesinin göz bebeği Juliet günlerini bu şöminenin başında sevgilisini düşünerek geçiriyordu.
AŞIKLAR YOLU : Romeo ile Juliet'in mezarının bulunduğu manastıra giden ağaçlıklı meşhur Aşıklar yolu (ortada), Turistler bu yoldan faytonlarla geçiyorlar (altta).