Rukiye Köksal damadı Sadettin Bilgiç'e hiç toz kondurmuyor.


RUKİYE KÖKSAL, DAMADI SADETTİN BİLGİÇ'E HİÇ TOZ KONDURMUYOR !

Sadettin Bilgiç'in kayın validesi Rukiye Köksal kendi halinde, damadının ne milletvekilliği, ne bakanlığı ile ilgili bir hanım. Evi tertemiz, her işi yaşına rağmen tek başına yapmasına karşın evinde tek bir toz zerresi yok.
Şarkikaraağaçlı Rukiye hanım eşini henüz 23 yaşında iken İstiklal savaşında kaybetmiş ve üç çocuk ile dul kalmış ve bir daha hiç evlenmemiş. Sadettin bey'in annesi ise ölen kocasının kız kardeşi. Hiç kızı olmadığı için erkek kardeşinin kızı İsmet hanımı kendi kızı gibi bilmiş. Oğlu evlenme yaşına gelince de "Elimle büyüttüğüm kızı başkasına mı vereceğim ?" diyerek onları nişanlamış. Bu yüzden şimdi Sadettin Bilgiç kayın validesine "Yenge" diyor.
Damadınızın ne gibi adetleri vardır diye sorduğumda : "Sabahları evden daima besmele ve üç Kul Huvallahu okuyarak ve ilk önce sağ ayağını atarak çıkar." diye cevap verdi.
- Sadettin bey doktor olmuş ardından siyasete atılmış, mebus olmuş, bakan olmuş bu vesileyle sizde bakan kayın validesi olmuşsunuz. Bundan hiç gurur duydunuz mu ?
- Söylediklerinin hepsi oldu. Ama ben o bakan oldu diye gururlanmadım. Gurur iyi bir şey değildir kızım...
Rukiye hanımı çok yormuştuk. Biz ayrılırken kızına çok iyi bakan damadına Allah'ın yardımcı olması ve tuttuğunu altın etmesi için dua ediyor ve "Bir daha geldiğinizde size yemekte hazırlarım, üzülerek sizi aç yolluyorum." diye giderken arkamızdan sesleniyordu... (Fotoğraflar : Taner Atilla 1970)

KARI - KOCA YAKIN AKRABA

Sadettin Bilgiç 22 yıl önce dayısının kızı İsmet hanım ile evlenmiş ve kendi deyimiyle tam bir : "Pederşahi aile" kurmuş.