Silifke Denizkızı Efsanesi


SİLİFKE'DE AĞA İKİ DENİZKIZI DÜŞTÜ !
Yüzyıllar önce Silifke kıyılarında yaşandığı söylenen bir efsane her yıl düzenlenen bir festivalle yeniden canlandırılıyor.
İKİ DENİZKIZI : Balıkçı Zargana Nail'in ağına düşen iki denizkızı "Zevkli rezalet" motoruna çekildikten sonra hiçte korkmuş görünmüyor... (Yazı ve Fotoğraflar : Taner Atilla 1970)

Silifkeli balıkçı Zargana Nail'in "Zevkli rezalet" adlı motorunda o gün her zamankinden farklı bir telaş vardı. Küçük teknenin iki tayfası gün doğarken denize saldıkları ağı "Heya mola" ile çekmeye çalışıyordu. Fakat ağ öylesine ağırlaşmıştı ki sanki denizden çıkmak istemiyordu. Zargana Nail tayfalarının bu işi başaramayacağını kestirmiş olacak ki, denizin üzerine serpilmiş diğer motorlardan yardım istedi. Başta İrfan baba dedikleri kurt denizci olmak üzere diğer balıkçı reisleri yardıma koşup Zevkli rezaleti bordaladılar. Artık iş kolaylaşmıştı. Ağ yavaş yavaş su yüzüne yaklaşıyordu...
AĞA DÜŞEN DENİZKIZI
Ağın dibi görüldüğü zaman balıkçıların gözleri birden fal taşı gibi açıldı. Zargana Nail bir yana, Silifke'nin Taşucu bucağında Akdeniz'in kurdu adıyla ün salan İrfan Baba adlı yaşlı denizci bile ağın dibine; kefal, levrek, çipura balıkları arasında kuzu kuzu yatan yarısı insan yarısı balık iki denizkızına şaşkın gözlerle bakıyordu. Ama şaşkınlık çabuk geçti ve Taşuculu balıkçılar sevinç çığlıkları atıp deniz şarkıları söylemeye başladılar. Hayatlarının en büyük volisini vurmuşlardı.
O hava içinde neşeli bir dönüş hazırlığı başladı. En öne Zargana Nail'in Zevkli rezaleti geçti. Ağla yakalanan ve İrfan babanın "Denizkızı Eftalya" adını verdiği yarısı insan, yarısı balık iki denizkızı da Zevkli rezaletin burnuna yan yana oturtuldu.
Tekneler kıyıya vardıkları zaman balıkçıların sevinci, sabahtan beri gözleri ufukta bekleyenleri de sarıverdi. Artık Taşucu'nda tam bir bayram havası esiyordu. Davullar zurnalar oynak Silifke havaları çalıyor ve iki denizkızı törenle bu şirin sahil kasabasının meydanına götürülüyordu.
Denizkızı Eftalya'yı ağına düşüren balıkçı Zargana Nail'i meşhur eden olay yüzyıllar önce yine bu sahillerde yaşandığı rivayet edilen bir efsanenin 2. balık festivali dolayısıyla canlandırılmasından başka bir şey değildi.
Denizkızı Eftalya'nın denizden çıkarılıp tören alanına getirilmesiyle başlayan festival bütün bir gün, gece gündüz devam etti. Yemek olarak halkın yalnız balık ve sıkma denilen meşhur Silifke ekmeğinden yeyip, ayran içtiği festival esnasında Taşucu yerli-yabancı turistlerin akınına uğradı...1970