Suat Mamat 1962.


SUAT MAMAT
Galatasaray'ın birinci takımında oynamaya başladığı zaman çelimsiz bir gençti. Futbolunu seyredenler üzerinde müspet bir tesir bırakmıyordu. Fakat Suat iyi top oynamayı aklına koymuştu. Senelerce çalıştı ve eksiklerini tamamlamaya çalıştı. Bir ara vücudunun üst kısmını, mide adalelerini ve belini kuvvetlendirmek için halter çalıştı. Nihayetinde emeline kavuştu ve Milli takıma yükseldi. 1. Sınıf futbolcular arasına dahil oldu.
Suat evlidir ve iki çocuğu vardır. Ailesi de futbola meraklıdır.Eşi Suat'ın iyi top oynaması için her türlü ihtimamı gösterir.Suat, eski Demirspor takımının kalecisi Nevzat'ın kardeşidir. Futbola for hattında başlayan Suat'ın en verimli zamanları sağ haf mevkisinde olmuştur. Galatasaray'ın geçen yılki şampiyonluğunda büyük rolü vardır. Yaşı otuza gelmesine rağmen kendisine iyi bakması, antrenmanlarına dikkat etmesi sebebiyle formunun zirvesindedir. Maç kabiliyeti ve tecrübesi çok artmıştır. Daha uzun yıllar kulübüne hizmet edebilir.
Uzun boylu, ince yapılı vücudu sağlamdır. Kendine has zarif bir oyun stili vardır. İki ayağını da mükemmel kullanır. Kafa vuruşları kusursuzdur. Maçlarda oyunu iyi tanzim eder. Futbolu vücut kabiliyetini ve zekasını kullanarak oynar. Her zaman nefeslidir, bütün maç boyunca durmadan çalışır. Toplu oyun anlayışına sahiptir. Futbol kültürü iyidir. Fizyonomi ve oyun tarzı ile İspanyol veya Güney Amerika futbolcularını andırır. Topla fazla oynadığı, akrobatik hareketler yaptığı zaman tenkit edilir. Bu söylentilere : "Birazda futbolun zevkini çıkarmak lazım..." der. Bacaklarının uzunluğu sebebiyle deparı çabuk olmamasına rağmen top bilgisi bu noksanını giderir. Fotoğrafta Suat bir maçta top sürerken görülüyor...(Hayat Spor, Necdet Erdem 1962)