Zihin açıklığı için Chudakarana Samskara Hint adeti.


ZİHİN AÇIKLIĞI İÇİN
Bir Hint adetine göre çocuğun başında oluşan ilk saçların zekasının gelişmesi için kesilmesi şart !
Hint çocuklarının doğumlarından ölümlerine kadar uymak zorunda oldukları 16 geleneksel törenden dördüncüsü "Chudakarana samskara" denen saç kesme adetidir. Bu adetin temelleri eski Veda dininin kaynaklarına kadar dayanmaktadır.
İnançlarına göre insanoğlunun başında oluşan ilk saçları zekasının gelişmesi için pek faydalı değildir. Bu sebeple ebeveynleri çocukları 1,5 yaşına geldikten sonra tepelerindeki saçları kazıtmaya davet edilirler. Bu çağ ayrıca çocukların ilk dişlerini çıkardıkları zamandır. Saç kesme işi 1,5 yaşında yapılmamışsa 3 yaşına kadar muhakkak yapılmalıdır.
Tören saçı kesilecek kız veya erkek çocuklar için okunan Veda duaları ile başlar. Babası veya ailenin diğer bir büyüğü çocuğu kollarının arasında veya dizlerinin üzerinde tutar. Berber çocuğun saçlarını sabunla yıkadıktan sonra ustura ile başındaki bütün saçlarını kökünden kazır. Bundan sonra yavrucak özel surette hazırlanmış bir banyoda yıkanır ve yine özel olarak seçilmiş yeni kıyafetini giyer. Kesilen saçları ise beyaz undan yapılmış bir pasta ile toplanıp toprağa gömülür ya da akan bir suya atılır.
Çocuk tören için çağrılan davetlilerin karşısına çıkarılarak onların takdislerini alır. "100 yaşına kadar yaşayasın..." duaları ile karşılanır. Bundan sonra törenin dini yönü bitmiştir. Davetliler hafif içkilerle ağırlanırken komşu çocukları çocuğun pırıl pırıl başı ile eğlenirler...

KESİLMEDEN ÖNCE VE SONRA
İki küçük Hintli saçları kesilmeden önce başlarına gelecekten habersiz bekliyor (üstte). Tören faslından sonra cascavlak kafa ile büyük küçük herkesin eğlencesi haline geliyorlar. Artık zeka yönünden gelişmeleri için bir engel kalmamıştır...1964