"Sekiz Anne Sekiz Kız" Zuhal Aktan


ANNE-KIZ : Melahat Aktan, 21 yaşındaki kızı Zuhal'e toz kondurmuyor.  

AKTAN AİLESİ : Zuhal Aktan 8 yaşında iken böyle zayıf, nahif bir kızdı (altta sağda). Resimde annesi, babası Zülkarneyn Aktan ve kız kardeşi Meral ile.

8 ANNE, 8 KIZ
FİLM YILDIZI ZUHAL AKTAN'IN HEDEFİ KİMYAGERLİK.
Annesi Melahat Aktan kızından "kimya fakültesini ne pahasına olursa olsun bitireceğim" diye söz aldıktan sonra onun sinemaya geçmesine razı olmuş.
(Röportaj : Koray Güney - Fotoğraflar : Erol Dernek)

Küçük kız sessizce annesinin yatak odasına süzülmüştü. Usul usul gardıroba yaklaştı, kapısını araladı ve elbiselerin arasına daldı.
Uzun süre dolaptan çıkamadı çocuk, elbiseleri tek tek dolaptan indiriyor, birini alıyor birini bırakıyordu. Nihayet kırmızı çiçekli bir emprime de karar kıldı. Sırtına geçirdi, şöyle bir aynada kendini seyretti. "Boyunu kısaltsam üstüme uydururum." diye düşündü.
Tuvaletin üzerinden kaptığı makasla eteğin ucunu gelişigüzel kesen kız elbiseyi üzerine geçirip tekrar aynanın önüne koştu. Her yanından ayrı sarkmıştı elbise. Fakat o memnun memnun gülümsedi. "Yakıştı bana." diye mırıldandı.
Kız çocuğu tuvaletin önünde makyaj yapmaya koyulduğu sırada odanın kapısı açıldı, anne içeri girdi. Genç kadın gördüğü manzara karşısında bir anda şaşkına döndü.
Olacak iş değildi bu. Güzelim elbisesi makasla doğranmış... Yerde kumaş parçaları ve karşısında kızı oyalı, boyalı küçük bir kokona halinde..
İlk şaşkınlığını üzerinden atan anne kızını kolundan tuttuğu gibi odadan dışarı attı. Ardından Allah yarattı demeden bir güzel patakladı !
Bugünün sinema yıldızı, dünün süse düşkün yaramazı Zuhal Aktan annesinin elbisesini böyle doğramıştı işte. Elhak, dayağı da hak etmişti.
Zuhal'in annesi Melahat Aktan kızının çocukluğuna dair bu anısını naklettikten sonra :
- Ondan çektiğimi bir ben bilirim birde Allah ! Süse düşkünlüğü bir yana, yaptığı yaramazlıklar yenilip yutulur şeyler değildi.. diye ilave etti.
GÜZELLİK YARIŞMASI VE SİNEMA
Zuhal Aktan güzellik kraliçeliğinden sinemaya geçmiş bir yıldız. Annesi Melahat Hanım :
- Gerek güzellik yarışmasına girmesini, gerekse sinemaya geçişini sonuna kadar ben destekledim. diyor. Yoksa, yarışmaya girmeye karar verdiğinde Hava albayı olan babası itiraz etmişti. Onu razı edene kadar büyük zorluk çektim. Ama Zuhal benim ve ailemizin yüzünü kara çıkarmadı...
Gerçekten de Zuhal Aktan güzellik yarışmasına girmesine ve sinemaya geçmesine rağmen öğrenimini yarım bırakmamıştı. Liseyi bitirdikten sonra girdiği Kimya fakültesinin son sınıfında okuyordu şimdi.
- Özellikle sinemada oynamaya karar verdikten sonra "tahsilimi aksatmayacağım" diye aileme söz vermiştim diyor Zuhal. Gelecek yıl kimyager olup bu sözü yerine getirdiğimi ispat edeceğim. Bu arada sinemayı bırakmayı düşünmüyorum. Kısacası kimyagerliği şimdi olduğu gibi sinema ile birlikte yürütmek istiyorum.
İşte birkaç satırla dünün küçük yaramazı, bugünün sinema yıldızı ve yarının kimyageri Zuhal Aktan...1971