Adnan Peşkircioğlu ve Çayırova tren istasyonu kitaplığı


İstasyonda Kitaplık : Türkiye'de ilk defa olarak bir istasyonda kütüphane açıldı. Çayırova istasyon memuru Adnan Peşkircioğlu yolcuların tren beklerken hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için bekleme salonunun bir köşesini kitaplık haline getirdi. Zamanla kitaplığın çerçevesini genişleten Peşkircioğlu okumayı teşvik için akşamları civar halka da ücretsiz ödünç kitap vermeye başladı. Aydın istasyon memuru daha önce vazife gördüğü çamlık ve emirler'de bu teşebbüsünün denemesini yapmış ve olumlu sonuç almıştı.
Peşkircioğlu istasyon kitaplığı kurma çabalarının sonuçlarını şöyle açıklıyor :
Çamlık ve Emirler'deki görev sürem boyunca 4 yılda 3200 kişiye ödünç kitap verdim. Oysa Çayırova'da bir yılda tam 2351 kişi bizim istasyonun kitaplığından faydalandı. Bu ilgi bana güç verdi. Şimdi amacım kitaplığı yılda 10.000 kişinin ihtiyacını karşılayabilecek hale getirmektir.
Ancak bir de derdi var Adnan beyin. Her teşebbüste olduğu gibi bunda da yeteri kadar desteklenmediğinden şikayetçi. "Yıpranan kitapları yenilemek, mevcudu arttırmak için hiç yardım görmüyorum. Taşıma suyla da bu değirmen zor döner." diyor. Resimde Çayırova tren istasyonundaki kitaplıktan bir köşe ve kurucusu Adnan Peşkircioğlu (ayakta) görülmektedir...1970