Dağ Tepesinde Çiçek Bahçesi : Sikkim


DAĞ TEPESİNDE ÇİÇEK BAHÇESİ...
DÜNYANIN TEPESİNDEKİ GEÇİT : Himalayaların eteklerine tırmanan Sikkim görünüşte bir dağ ülkesidir ama en az 4.000'e yakın çiçek, 400'de orkide çeşidiyle yüksekte bir seraya benzer. Hatu geçidi (en üstte) dünyanın en yüksekteki yoludur.
RACA VE AMERİKALI EŞİ : Bugünkü Sikkim kralı Mihrace Gyalsay Palden Tondup Hamgyal, Amerika'da eğitim görmüştür. Eşi (yanındaki) Amerikalıdır (üstte).
DAĞDAKİ BAŞKENT : Sikkim'in başkenti Gangtok denizden 4.000 metre yüksektedir. Ilık bir yayla ikliminin hüküm sürdüğü şehirde motorlu araçlar parmakla gösterilir. Ama at, eşek, yak gibi hayvanlara bol miktarda her yerde rastlanır (altta).
SİKKİMLİ KADIN : Giyinişleri ve görünüşleri ile tıpkı Tibetlilere benzeyen Sikkimli kadınlar hemen hemen yalnız törenlerde allı pullu elbiseler giyerler (altta ortada).

Bütün minik ülkeler nedense yüksek yerlere kuruludur. Bu belkide yaşam kaygısından ileri gelir. Ne kadar ulaşılmaz yerlerde olursa büyük ülkelere lokma olmaktan o kadar kurtulurlar, yada aşağılık duygusundandır; yükseklere çıkarak büyük görünmek içindir...
Neden olursa olsun Avrupa'nın üç minik ülkesi olan San Marino, Andorra ve Liechstein ile Asya'nın üç cep ülkesi Nepal, Bhutan ve Sikkim böyle dağ ve tepelerin dorukları üzerinde kuruludur ve büyük komşularına tepeden bakarlar...
Büyük Asya'nın minik ülkesi Sikkim kıracak arasına sıkıştırılmış bir cevize benzer. En yüksek dağlar bu ülkeyi çevreler. Karlı, yalçın tepeli Himalayalar bir ana şefkatiyle Sikkim'i kucağına almış gibi görünür. Bu büyük dağlar onu kuzeyden Tibet'ten - şimdi Çin'den - güneyde de Hindistan'dan korur. Zaten bu minik ülkenin çağlar boyunca kırılmaz ve yutulmaz çetin bir ceviz olmasının nedeni de budur. Ama atom çağında Sikkim için artık aşılmazlık söz konusu olamaz. Nitekim birkaç yıl önce Çin ile Hindistan küçücük Sikkim'in kapılarında birbirlerine diş gıcırdattı. Bereket ki ufaktı Sikkim. Onu haritadan silinmekten kurtaran küçük lokma olmasıydı.
Sikkim her yönüyle bir garip ülkecik. Hindistan'ın koruyucu kanatları altında yaşayan Sikkim toprağı ve insanlarıyla Hint'ten ayrılır. Sikkim topraklarıyla bir piramidi andırır. Piramidin tepeleri kar ve buz ile kaplıdır. Buraları kutupları aratmaz. Ortalarda, yani 4.000 metreye kadar olan yerlerde Anadolu'nun yayla iklimi hüküm sürer. Piramidin eteklerinden 1.000 metreye kadar olan topraklar Bahama adaları kadar sıcak, Afrika'nın ekvator ormanları kadar renk renk yeşilliklerle örtülüdür.
Ya üzerinde yaşayanlar ? İnsanlarının da bir Hint unvanı olan "raca" adını taşıyan krallarının da Hintlilik ile en küçük ilgisi yoktur. Sikkim halkı kendilerinden birkaç karış büyük topraklarda yaşayan Nepalliler ile kardeştirler. Soyları Tibetliler gibi Moğollara dayanır. Halkının oralardan geldiği bilinir. Himalayaların dar geçitlerinden Hindin kuzeyine sarkanlar pek fazla değildir ama kıta'da en gözü pek insanlar sayılırlar.

ORKİDE ÜLKESİ SİKKİM
Hindistan'ın kuzeyinde. Himalayaların kucağına yaslanan Sikkim 472 kilometre karelik toprağı kaplar. Nüfusu 180.000'dir. Başkenti Gangtok olan Sikkim, Hindistan'a bağlı minik bir krallıktır. Ülke bitki bakımından çok zengindir. 4.000'e yakın çiçek ve 400 kadar orkide çeşidiyle tıpkı bir bahçeyi andırır...1973