Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi


 Karaköy'de bulunan Surp Krikor Lusavoriç kilisesine ait bir görünüm 2012. Kilisenin adının nereden geldiğine gelecek olursak; Kilise adını Gregoryen mezhebinin kurucusu Aziz Krikor Lusavoriç (Aydınlatıcı)'den almıştır. Kilisenin şu an bulunduğu konumda çok eski tarihlerde dahi Ermeni kiliselerinin bulunduğu bilinmekte. Bunlar yıkılmış ve yenileri yapılmış. Şimdi görünen kilise oldukça yeni.
1960'lı yıllarda İstanbul'un ıslah çalışmaları esnasında kilisenin bir bölümünün istimlak edilmesi gerektiği için o vakitler Ermeniler binayı biraz daha küçülterek ve yoldan içeri çekerek yeniden yapmışlar. Kilise görünüm olarak Eçmiadzin'de yer alan Patrikhane kilisesine benzer bir şekilde yapılmış. 
Kilisenin bodrum katında bazı mezarlar bulunmaktadır. Kilisenin ilginç bir yönü ise mavi Kütahya işi olduğu tahmin edilen çinileridir. Bunlar için kimileri Tekfur sarayının demekte fakat Kütahya çinisine benziyorlar.1958 istimlak çalışmaları sırasında yıkılan kilisenin yıkım öncesi enine kesiti ve önden görünüşü. (Şoğagat 1962 Vağarşag Seropyan)