NİHAT ERİM, TÜRKİYE'NİN 13. BAŞBAKANI


HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLEN KOCAELİ BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ NİHAT ERİM, TÜRKİYE'NİN 13. BAŞBAKANI
Üstte yeni başbakan şık giyimi ve ölçülü tavırlarıyla tanınan 59 yaşındaki Nihat Erim, Devletler umumi hukuku profesörüdür...1971 Hayat Dergisi.

Uzun boylu, altın çerçeveye sahip gözlüklü, yalnız şakaklarında kalmış saçları kırlaşmış adam. Başkan Cevdet Sunay'ın mektubunu gazetecilere okuduktan sonra :
- Başkanlığı kabul ettim, dedi.
Saat 12 idi, günlerden Cuma. Şaşılacak bir benzerlikle gelişmişti olay. Bir hafta önce yine aynı saatlerde bir başka mektup Türkiye'nin kader çizgisini etkilemişti. Silahlı kuvvetlerin Cumhurbaşkanı ile senato ve meclis başkanlarına gönderdiği muhtıra idi bu. Ülkedeki karışık duruma son verilmesi için hükümetin çekilmesi isteniyordu.
Komutanların kaleme aldığı bu muhtıra o gün saat 13.00'de radyodan yayınlandı saat 14.30'da da Süleyman Demirel istifa etti.
Bir hafta sonra 19 Mart Cuma günü yine böyle oldu. Uzun boylu, gözlüklü adam saat 12.00'de başbakan adayı oldu. Saat 13.00'de de adı radyolardan Türkiye'nin 13. başbakanı olarak okundu. CHP'den istifa eden Kocaeli milletvekili Nihat Erim'di bu. 

İLK TEBRİK KOMUTANLARDAN GELDİ : Görevi başında ölen Tümgeneral İzzet Atalay'ın cenaze töreninde yeni başbakanla karşılaşan Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarını kendisini tebrik ettiler. Soldan itibaren : Genelkurmay başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç, Profesör Nihat Erim, Kara kuvvetleri komutanı Orgeneral Faruk Gürler, Deniz kuvvetleri komutanı Oramiral Celal Eyiceoğlu ve Hava kuvvetleri komutanı Orgeneral Muhsin Batur görülmekte... 

YENİ BAŞBAKANI GAZETECİLERE BAŞKAN CEVDET SUNAY TANITTI : "İşte Başbakan Nihat Erim"
Cumhuriyetin 13. başbakanı Çankaya'da tanıtılırken. 

Üstte ise Sunay, Erim'i yeni görevinden başarılar dileyerek kutlarken...  

PROFESÖR BAŞBAKAN : Çankaya'da yaptığı ilk basın toplantısında Erim gazetecilere "Bende meslektaşınız sayılırım" dedi ve yabancı gazetecilerin sorularına İngilizce ve Fransızca cevaplar verdi....