LADY HAMILTON İLE AMİRAL NELSON - ÖLÜM BİLE ONLARI AYIRAMADI...


LADY HAMILTON İLE AMİRAL NELSON
ÖLÜM BİLE ONLARI AYIRAMADI...
Amiral Nelson ile Lady Hamilton başkalarıyla evli olmalarına rağmen ölümsüz ve ümitsiz bir aşktan kendilerini kurtaramadılar. Üstte romanlara konu olan bu büyük aşkın iki kahramanı görülüyor.

Amiral Nelson ile Lady Emma Hamilton'un aşkı Napoli'nin bulutsuz masmavi göğü altında başladı. O tarihte Lord Nelson 35 yaşındaydı. Lady Hamilton ise 28'inde. İkisi de başka başka kimselerle evliydiler. Nelson'un karısı huysuz, hastalıklı bir duldu. Yeni doğmuş bir oğulları vardı. Emma ise kendisinden 35 yaş büyük tanınmış bir diplomatla evliydi. Bu sakin, ağır başlı, kurt denizcinin Emma'ya aşık olmasına şaşmamak gerekiyordu. Çünkü Emma menekşe rengi gözleri, pembe beyaz teni, kumral saçları, muntazam vücudu ve sevimli tavırlarıyla karşısına çıkan herkesi kolayca büyüleyebiliyordu. Emma'nın hikayesinin zaten bir peri masalından pek farkı yoktu. İngiltere'de küçük bir kasabada doğmuş fakir bir ailenin kızıyken, kabiliyetli bir şarkıcı ve başarılı bir artist olarak şöhret yapmıştı.
Nelson ile tanıştıktan tam 7 yıl sonra onunla gayri meşru ilişki kurdu. Çok geçmeden de Lady Hamilton ile Lord Nelson'un gizli aşkı günün konusu haline geldi. Başkaları ne derse desin onlar sadece birbirleri için yaşıyorlardı. 12 yıl süren bu beraberlik Nelson'un 1805 yılında Trafalgar deniz muharebesinde ölümüyle sona erdi. Nelson'un ardından Emma, günlerini sadece sevdiği erkeği düşünerek geçirdi. Geceleri kıyılarda dolaşıp dalgaların sesini dinliyor. Amiral Nelson'un gemisinin ışığını gözlüyordu. Onun sonsuz yolculuğa çıktığına inanmak içinden gelmiyordu. Lady Hamilton 10 yıl sonra Fransa'da sefil bir otel odasında son nefesini verdi. Bugün ise Emma ve Lord Nelson tarihe geçen ölümsüz aşklardan birinin kahramanları olarak bütün dünyaca anılmaktadır... 1970 Hayat Dergisi.