15 Yaşındaki Rekor Makinesi


15 Yaşındaki Rekor Makinesi
Türkiye'nin en süratli hanım yüzücüsü olan Sevda Ün yaşı kadar kupaya sahip.
* Film yıldızı gibi : Sevda Ün yaşının küçük olmasına rağmen bir artist kadar alımlı ve gösterişli. Babası tanınmış rejisör ve prodüktör olduğu halde yerli sinemayı sevmiyor.
* Sporcu kızı : Memduh Ün zamanın şöhretli bir futbolcusuydu. Uzun yıllar Beşiktaş'ta oynamıştı. Ama kendisi Beşiktaşlı olmasına rağmen bugün kızına Galatasaray forması giydiriyor. 


"Babacığım yalvarırım benim katıldığım yarışlara gelme. Seni seyirciler arasında görünce ellerim ayaklarıma dolaşıyor. Heyecandan nasıl kulaç atacağımı şaşırıyorum. Antrenmanda olsam dahi yüzemiyorum. Ne olur gelme babacığım..." 
Böyle içten bir yalvarışa hangi babanın yüreği dayanır ? Nitekim eski Beşiktaşlı futbolculardan prodüktör ve rejisör Memduh Ün'de direnmeden pes edip kızına istediği sözü verdi.
Baba ile kızı arasındaki konuşma Galatasaray kulübünün Fenerbahçe'deki lokalinde, yüzme havuzunun başında geçiyordu. Genç şampiyon Sevda Ün babasını elinde kronometreyle yüzme havuzunun başında görünce antrenmanı yarıda bırakıp havuzdan fırlamış ve babasına yalvarmaya koşmuştu. Sevda Ün'ün yaşı 15. Ama bir yüzmesini görseniz, fişek gibi kulaç atıyor suda. 4 yıllık Galatasaraylı. 
"Galatasaray'a girmeden önce bende babam gibi koyu bir Beşiktaşlı idim" diyen Sevda'nın artık kalbi sarı-kırmızılı renkler için çarpıyor.
En yeni rekoru 100 metre serbestteki 1.10.08'lik derecesi. Bu rekoruyla Türkiye'nin en hızlı hanım yüzücüsü olan Sevda Ün, Eseniş kolejinin iftihara geçen bir öğrencisi. Evinde tam yaşı kadar yani 15 kupası olan genç rekortmen, bu spora faal olarak 2 yıl daha devam edeceğini söylüyor.
"Yüzme genç sporudur. Ne yaparsanız bu çağlarda yaparsınız, sonra yaşlanma devri başlar. Bu iki yıl zarfında bütün rekorların benim olması lazım. Onun için her gün 5 km. yüzüyorum." diyor Sevda.
Babası yerli film yapımcısı, onun yerli filmlerle arasının nasıl olduğunu soruyoruz. Burun kıvırıyor : "Yabancı filmleri seyretmekten yerli filmlere gitmeye vakit bulamıyorum." diyor. Buna rağmen Cüneyt Arkın ve Tugay Toksöz beğendiği artistler.
Şimdi baba-kızın pazarlığı şöyle : Memduh Ün, Sevda'nın yüzmesiyle hiç ilgilenmeyecek ve Sevda'da babasına dilediği kadar rekor hediye edecek...

Rekora doğru : Yaşı kadar kupası olan Sevda Ün her gün 5 km yüzüyor. 4 defa milli olmuş. 100 metre Türkiye rekortmeninin amacı 200 ve 400 metre rekorlarını da elde etmek. "Attığım kulaçlar boşa değil, yeni rekorlara gitmeli." diyor...1970