Ernest Hemingway & Mary Hemingway.


20. YÜZYILIN EN BÜYÜK AŞKI...
9 yıl önce Idaho'daki bir çiftlik evinde hayatına son veren Ernest Hemingway'in dul eşi ölmez aşklarının hatırasını halen Idaho'da yaşatıyor.

Gözleri yaşlı kadın heyecan içinde haykırıyordu :  "Bu bir kazadır ! Size yemin ederim. Ernest klinikten ayrıldığından beri sakindi. İntihar etmesi için hiçbir neden yoktu. Tamamen iyileşmişti..."
2 Temmuz 1961 günü Amerika'nın Idaho eyaletinde küçük Ketchum kasabasına dolan altmış kadar gazeteci ünlü Amerikan romancısı Ernest Hemingway ve karısı Mary'nin bir zamanlar yaşadıkları meşhur kır evinde asrın en acıklı olaylarından birini takiple görevliydiler.
Hemingway aynı gün sabah 07.30'da ağzına kurşun sıkarak intihar etmişti. Mary bunu kabullenemiyor ve bunu gazetecilere anlatmaya çalışıyordu. Oysa Ernest'in babası doktor Hemingway'de Illinois eyaletinin Oaks Park bölgesinde beynine kurşun sıkarak intihar etmişti. 

Mary yakınlarına "Ernest her zaman yanımda, çünkü o benim için ölmedi" diyor. Kırlarda derelerden atlarken Mary şunu düşünüyor : "Buralarda hep onunla beraberdik..."

Bugün üzücü 2 Temmuz'un üzerinden 9 yıl geçmiş bulunuyor. Fakat bu 9 yıl içinde bayan Mary eşine olan aşkını kaybetmediğini ispatlamakta.
İntihardan önceki 1 Temmuz akşamı Ernest ve Mary, Sun walley nehri üzerindeki meşhur balık lokantası "Christina"da yemek yemişlerdi. Yemekten sonra erkence evlerine dönmüşlerdi. Tam yatmak üzereyken Mary'nin aklına bir şarkı geldi.1956'da Ernest'in İtalya'da öğrettiği bir şarkıydı bu. Ernest tuvalette dişlerini fırçalıyordu.
"Sana bir hediyem var" diye seslendi Mary ve "Tutti mi chlamondo bionda"yı okumaya başladı. İşini bitiren Ernest şarkının geri kalanına katıldı ve birlikte söylemeye başladılar. Şarkı sonrası Ernest hemen yatmadı bir ara Mary'e şöyle dedi : "Kadınların unuttukları bir şeyi sana iyice öğretmek istiyorum. İnsan kendini hayallere kaptırmamalıdır. Ben doğa içinde meşgale ile kendimi hayallerden kurtarmaya çalışıyorum..."

KOCASININ İZİNDE : Mary ilk zaman Ernest'in intihar ettiğine inanamamıştı. Sonra her şeyi kabullendi ve yılın 6 ayını Ketchum'daki çiftlikte Ernest gibi av ve tabiatla oyalanarak geçirmeye başladı. Şimdi o da artık usta bir avcı oldu ve nişancılığı Ketchum'da oldukça meşhur...

NASIL TANIŞMIŞLARDI ?
Çift savaş yıllarında Londra'da tanışmıştı. 1944 senesi 4 Haziran akşamı saat 19.00 gibi Ritz barında toplanan savaş muhabirleri genç ve güzel Amerikalı kadın gazeteci arkadaşları Mary Welsh'ten ünlü romancı Ernest Hemingway'in bir uçan kale ile İngiltere'ye gelmek üzere New York'tan ayrıldığını öğrendiler. Bayan Welsh, Hemingway'in ününü çok duymuş ve onu merak etmekteydi.
Bir akşam yemeğinde buluştular. Ve Ernest o gece ona evlilik teklif etti. 23 Mart 1946'da gösterişsiz bir törenle evlendiler ve çiftliklerine çekildiler.  

BİTMEYEN BALAYI : Ünlü romancı Ernest Hemingway ile Mary, Ketchum'daki çiftlik evlerinde bitmeyen bir aşk yaşadılar. Ernest gündüzleri kırlarda ava çıkardı (solda) sonra sağda görüldüğü gibi eşi Mary ile avladıklarını afiyetle yerlerdi....1970 Hayat Dergisi.

9 yıl sonra bayan Mary halen Ketchum'da yaşamakta. Eski günlerden kalan her şey yerli yerinde. Mary her sabah 08.00'de daktilosunun başına oturmakta dört saat boyunca Ernest'ten kalan eserlerin tasfiyesi ile uğraşmakta. "Ernest her şeyi saklıyordu, boğa güreşleri afişlerine kadar..." diyen bayan Mary kocasına ait hiçbir şeyi atmamıştır. Fakat bu evde yalnızca bir şey eksiktir : Ernest Hemingway...