Bangladeş devlet başkanı Ziya Ür Rahman.


BANGLADEŞ'TE PAHALI KUMAR...
Bangladeş'in sevilen devlet başkanı Ziya Ür Rahman bir darbe sonucu hayatını kaybetti. Darbeci general yakalanınca kurşuna dizildi.
Ziya Ür Rahman'ın hazin cenaze törenine bir milyona yakın Bangladeş'li katıldı... Ülkede 6 ay içinde yeni seçimlere gidilmesi bekleniyor...

Asya'nın bu yoksul ülkesinde 48 saat içinde sahnelenen kanlı oyunda hem devlet başkanı, hem de darbeciler öldü.
Asya'nın en yüksel ülkelerinden Bangladeş geçtiğimiz hafta kanlı bir 48 saat yaşadı. Bir süre önce Çittagong'daki komutanlık görevinden alınan General Mansur, kendisine bağlı kuvvetlerle bir darbe yaparak devlet başkanı Ziya Ür Rahman'ı öldürdü. Ancak ajanslar daha ölüm haberini geçerken darbecilerle hükümet kuvvetleri arasındaki çatışmalar yeni boyutlar kazanıyor, darbeciler kaçmak zorunda kalıyorlardı.
Bu arada böylesine büyük bir kumara girişen ve ülkede dikta kurmak isteyen general Mansur, Birmanya sınırına doğru ailesi ile birlikte kaçarken hükümete bağlı askerler tarafından yakalandı ve yakalandığı yerde derhal kurşuna dizildi. Böylece kanlı ve heyecanlı bir 48 saat hem devlet başkanı, hem de darbecilerin başının ölümü ile sonuçlanıyor ve her şey yine eski halini alıyordu.
Devlet başkanı Ziya Ür Rahman'ın cenazesine katılan 1 milyon kadar Bangladeş'li ona olan bağlılıklarını bir kere daha gösterirken, devlet başkanlığını vekaleten yürüten Abdülsettar'da anayasaya göre başkanlık seçimlerinin 6 ay içinde yapılacağını açıklıyordu. Son darbe girişimi Bangladeş'teki siyasi istikrarsızlığı daha da arttırdı...1981