Dansöz Güler Kardeşler 1962


GÜLER KARDEŞLER LONDRA SOKAKLARINDA TRAFİĞİ AKSATTI...
Londra Muhabirimiz Edibe Dolu bildiriyor :
Güler kardeşler Londra sokaklarında bütün dikkatleri üzerlerine çekiyorlar.

 Burada pek revaçta olan Hint ve Uzak doğu danslarından sonra Londra'lılar ilk defa hakiki çiftetelli ve göbek dansı seyrediyorlar. Bundan bir müddet evvel açılan İran tezyinatı ve Türk yemekleriyle meşhur Ömer Hayyam isimli lokantada memleketimizin ünlü dansözleri Güler kardeşler her gece bilhassa İngiliz müşterilerin hayretle açılan gözleri önünde göbek atıp göğüs titretiyorlar.
Güler'lere müzik olarak bateriden başka keman, piyano ve İranlıların meşhur havlulu santurcusu Nasrettin refakat ediyor. Her gece yarımşar saatlik iki seans halindeki oyunlarını bitirdikten sonra lokantanın sahibi Harputlu bir Ermeni olan Mr. Tarayan bana : "Londra'lılar için enteresan olabilecek bir dansöz aramak için bütün Orta doğuyu dolaştım, nihayet Güler kardeşleri buldum. Kızlara babaları kemancı Yaşar Dinletir refakat ediyor." dedi.
İngiliz basınında göbek atarken çekilmiş resimleri çıkan Güler kardeşler için "What's on in London" isimli bir haftalık mecmua : "Oyunlarından sonra kızlarla -hatta elbiselerini değiştirmiş bile olsalar - buluşmayı düşünüyorsanız, en iyisi bunu unutun. Çünkü Güler'lere kendilerine 9 yaşında göbek atmayı öğreten 60 yaşındaki müzisyen babaları refakat ediyor ve o, elinde böyle kıymetli bir mala sahip olduğu için arka kapıdaki "Johnnie"lerle buluşmakla ilgilenmiyor." diye yazarak onları övmektedir....1962
(Ömer Hayyam lokantası önünde Güler kardeşler gösteriler yaparak lokantanın reklamını yapıyor.)