1970 Saltanat Kayıkları Sergisi


Valide sultan kayığı : Abdülmecit'in annesi Bezm i Alem Valide sultan'a ait, 13 çifte, köşklü saltanat kayığı. Galeride en çok ilgi toplayan teknelerin başında geliyor. Bilhassa köşkünün kafesli oluşu bu tarihi kayığa diğerlerinden ayrı bir özellik kazandırıyor. 


17. yüzyıl yatı : Galerinin en değerli teknesi padişah dördüncü Mehmed'e ait bu eşsiz kadırga. Kıç bölümündeki sultan köşkü fildişi ve sedef kakmalarla süslüdür. 

Harem kayığı : Sultan Abdülaziz ve haremine ait 13 çifte, köşklü iki saltanat kayığı. Kayıkların özellikle baş taraflarında bulunan ağaç oyma ve altın yaldızlar özellikle dikkat çekiyor. Köşklerinin üzerindeki işlemeler aynen muhafaza edilen kayıklarda yalnız oturma yerleri ile perdeler eski görünüşüne sadık kalınarak onarım görmüştür. Her iki kayık da bugün denize indirildiğinde yüzebilecek durumdadır. 

Tarihten bir yaprak : Sultan Abdülmecit'in haremine ait bu yedi çifte saltanat kayıkları o günkü görünüşünden hiçbir şey kaybetmemiştir. Şimdi tarihi kayıkları galerisinde teşhir edilen teknelere devrin kürekçilerinin balmumundan modelleri konularak tarihten bir sayfa sunulmak istenmiştir. Galerinin üst katındaki bu bölümde bal mumu heykellerin hali çocuk ziyaretçiler için ayrı bir eğlence konusu olmuştur...1970